Drukuj Powrót do artykułu

Wietnam i Watykan podniosą status relacji wzajemnych

20 grudnia 2018 | 12:23 | st (KAI) / pz | Hanoi Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Luu Quang Minh/ Unsplash

Podczas siódmego posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej Wietnam-Stolica Apostolska w Hanoi w dniu 19 grudnia uzgodniono podniesienie rangi wzajemnych relacji – podaje wietnamska agencja VNA.

W doniesieniu oficjalnej agencji VNA czytamy, że obydwie strony uzgodniły podniesie statusu przedstawiciela Stolicy Apostolskiej. Od 2011 roku nuncjusz w Singapurze był też nierezydującym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Obecnie zapowiedziano ustanowienie nuncjatury w Hanoi, co będzie zapewne związane z nawiązaniem oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu.

Watykan utrzymywał relacje dyplomatyczne z Wietnamem od 1925 roku, a jego przedstawiciel miał rangę delegata apostolskiego. Po 1954 roku i podziale Wietnamu na dwa państwa, jego siedziba została przeniesiona do Sajgonu. Stan ten trwał do 1975 roku, kiedy wojska północnowietnamskie opanowały Wietnam Południowy. Można oczekiwać, że uroczysty akt podniesienia rangi wzajemnych relacji związany będzie z zapowiedzianą w najbliższym czasie wizytą Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina w Hanoi.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.