Wigilia i koncert kolęd u Białorusinów
23 grudnia 2022 | 14:10 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Najtrudniejsze w przeżywaniu tych świąt dla naszej emigracji jest tęsknota za swoją Ojczyzną. Rodzinne święta, które zwykle przeżywamy w domowej atmosferze, najbardziej uświadamiają nam to, czego nam brakuje – mówi duszpasterz warszawskiej wspólnoty Białorusinów katolików ks. Wiaczesław Barok. Białorusini podobnie jak w zeszłym roku organizują wspólną Wigilię, po której zapraszają na Pasterkę w języku białoruskim do kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, a w drugi dzień świąt – na koncert kolęd.
Katolicka wspólnota białoruska w Warszawie rozpocznie świętowanie Bożego Narodzenia wspólną Wigilią o godzinie 20.00 w domu parafialnym kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.
– Najtrudniejsze w przeżywaniu tych Świąt dla naszej emigracji jest tęsknota za swoją Ojczyzną – mówi duszpasterz warszawskiej wspólnoty Białorusinów ks. Wiaczesław Barok. – Przypominają one, że jesteśmy na wygnaniu, że nie ma jeszcze nadal pokoju, że trwa wojna, i te rodzinne święta, które zwykle przeżywamy w atmosferze domowej, najbardziej uświadamiają nam to, czego nam brakuje, mówi duszpasterz.
Wspólna białoruska Wigilia ma szczególne znaczenie dla osób samotnych, które z różnych względów przyjechały same do Polski, pozostawiając najbliższych w Ojczyźnie. Przeżywanie tego świątecznego czasu we wspólnocie, możliwość porozmawiania w ojczystym języku, a także uczestniczenia w liturgii i skorzystania z sakramentów pozwala ukoić ból rozłąki z rodziną i tęsknotę za Ojczyzną.
Dr Karłowicz: dlaczego na polskich uniwersytetach nie ma ośrodków badających dorobek Wojtyły?
Ks. Barok dodaje z nadzieją: – Nasza białoruska wspólnota jest rozrzucona po całej Polsce. W dni świąteczne gromadzimy się w naszych duszpasterstwach, aby pamiętać, że jesteśmy jednym narodem i mamy swój dom. Wobec nas Pan Bóg ma też swoje plany. Wierzymy, że Bóg, który prowadzi nas do domu w swoim Królestwie, pozwoli nam powrócić także do naszych domów na tej ziemi, w naszej Ojczyźnie.
Podczas Wigilii będzie można spróbować tradycyjnych białoruskich potraw, przygotowywanych przez parafian, przede wszystkim kutii, która jest na Białorusi przyrządzana z kaszy jęczmiennej i może być podawana na słono z olejem lub na słodko.
Po Wigilii wszyscy udadzą się na Pasterkę o godz. 22.00 do kościoła św. Aleksandra (górny kościół).
W pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Msza będzie sprawowana jak zwykle o godz. 11.30 w dolnym kościele św. Aleksandra. W święta nie będzie Mszy o godz. 18.
26 grudnia o godz. 12.30 jest zaplanowany koncert kolęd białoruskich i tych najbardziej popularnych, jak Cicha noc, Jingle Bell i We wish you a Marry Christmas – ale w języku białoruskim. Kolędy zaśpiewają i zagrają na harfie artyści Aleś Czumakou i Tacciana Jacznaja Na koncert do dolnego kościoła św. Aleksandra Białorusini zapraszają także Polaków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.