Wigilia Pięćdziesiątnicy według dawnych rytuałów z chrztem dorosłego
30 maja 2020 | 18:35 | dg / hsz | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Wigilia Zesłania Ducha Świętego we wrocławskim kościele NMP na Piasku celebrowana będzie wyjątkowo uroczyście, według dawnych rytuałów sprzed zmian papieża Piusa XII. Podczas liturgii, w nawiązaniu do dawnej tradycji, ochrzczony zostanie dorosły.
– Wigilia Pięćdziesiątnicy jest w naszej diecezji obchodzona uroczyście przez wiele wspólnot. Czuwania od wielu lat odbywają się w kościołach parafialnych i wspólnotach charyzmatycznych, biorą w nich udział biskupi. Te nabożeństwa i czuwania przybierają różną formę. Od kiedy Benedykt XVI wprowadził do zwyczajnej formy rytu rzymskiego Mszę świętą z rozbudowaną liturgią słowa z okazji Wigilii Pięćdziesiątnicy, coraz więcej kościołów w naszej diecezji decydowało się na organizację tej celebracji – opowiada w rozmowie z KAI Maciej Rumin, wrocławski ceremoniarz liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Wrocławskiej włącza się w to diecezjalne oczekiwanie na Pięćdziesiątnicę, celebrując Wigilię Zesłania Ducha Świętego jeszcze sprzed zmian papieża Piusa XII, na co uzyskano specjalną zgodę ze Stolicy Apostolskiej.
Obrzędy chrztu w dawnej liturgii Wigilii Pięćdziesiątnicy nawiązują do tradycji sięgającej starożytności. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa dwie uroczystości: Zmartwychwstanie i Pięćdziesiątnica były czasem, kiedy przyjmowano do Kościoła nowych członków, udzielano chrztu świętego. Dzieje Apostolskie wspominają o tym, że kiedy Duch Święty zstąpił na zebranych w Wieczerniku Apostołów, przyłączyło się do nich trzy tysiące osób, które przyjęły chrzest.
„Pamięć o tym wydarzeniu przetrwała w Kościele i przez wieki udzielano Chrztu w Wigilię Zmartwychwstania oraz w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. O tej praktyce wspominają w swoich pismach np. papieże z pierwszych wieków chrześcijaństwa: św. Syrycjusz i św. Leon I. Nie ma zatem wątpliwości, że to bardzo stara tradycja – wyjaśnia Maciej Rumin.
Te zależności stoją za podobieństwem Wigilii Pięćdziesiątnicy do Wigilii Paschalnej – rozbudowana liturgia słowa, liturgia chrzcielna z poświęceniem wody, chrztem i bierzmowaniem, a na końcu uroczysta Msza święta. Podobnie jak na Wigilię Paschalną, wierni przynoszą ze sobą na liturgię świece.
W tym roku we Wrocławiu podczas tej liturgii ochrzczony zostanie dorosły katechumen. „Przed rozpoczęciem właściwej celebracji kapłan wprowadzi katechumena do kościoła. Nad kandydatem do chrztu odmawia się szereg modlitw, w tym egzorcyzm, a następnie przekracza on próg świątyni, gdzie oczekuje na chrzest” – informuje wrocławski ceremoniarz.
Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu schola intonuje Psalm 41, mówiący o łani pragnącej wody ze źródła. Następnie ma miejsce chrzest i bierzmowanie.
Tegoroczny katechumen Patryk Ryncarz do chrztu przygotowywał się w katechumenacie prowadzonym przez wrocławskich ojców dominikanów. – Zależało mi na chrzcie w starym rycie, ponieważ właśnie podczas uczęszczania na Msze, które odprawiane były w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, poczułem silne przywiązanie do piękna i wzniosłości liturgii trydenckiej i tradycji Kościoła katolickiego – wyznaje w rozmowie z KAI tegoroczny katechumen.
Cała liturgia stanowi również głęboką katechezę o Duchu Świętym. „Wieczorna wigilia skupia się na działaniu Ducha Świętego w duszy człowieka poprzez sakramenty chrztu i bierzmowania. W liturgii świątecznej, odprawianej w niedzielę; na pierwszym planie mamy samo wydarzenie zesłania Ducha na Apostołów w Wieczerniku i dary, których Pocieszyciel udziela Kościołowi. Przyglądając się szczegółowo czytaniom i modlitwom, możemy zobaczyć, jak Kościół odkrywa przed nami prawdę o działaniu Ducha Świętego w życiu ochrzczonych” – tłumaczy ceremoniarz.
– To dość długie obrzędy, na pewno wymagające cierpliwości. Jednak ich przebieg daje bardzo dużo przestrzeni na wyciszenie, osobistą modlitwę, wsłuchanie w śpiew słowa Bożego i tekstów liturgicznych. Kiedy człowiek zanurzy się w modlitewnym skupieniu, czas naprawdę szybko mija, możemy się oderwać choć na krótki czas od zgiełku codziennego życia i zwrócić swoje serce ku Panu – mówi Maciej Rumin, dodając, że taka forma liturgii aktualnie cieszy się dużym zainteresowaniem ludzi młodych.
Liturgia celebrowana będzie w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu o godzinie 19:30, poprzedzi ją obrzęd wprowadzenia katechumena o 19:10. Wrocławskie duszpasterstwo cieszy się posługą aż trzech schól gregoriańskich, organizatorzy zapewniają, że muzyczny poziom liturgii będzie wysoki.
Dla wiernych przygotowano specjalne książeczki z tekstami liturgii – w wersji na urządzenia elektroniczne oraz do wydrukowania i złożenia w książeczkę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.