Drukuj Powrót do artykułu

Wigry: 12 lat temu odwiedził bł. Jan Paweł II klasztor wigierski

09 czerwca 2011 | 20:41 | ks.js Ⓒ Ⓟ

Dziękczynienie za beatyfikację Papieża-Polaka odbyło się 9 czerwca w klasztorze wigierskim. Tego dnia mija 12. rocznica wizyty bł. Jana Pawła II w Wigrach.

Z tej okazji Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur. Przypomniał, że do tego miejsca przybywał Jan Paweł II jeszcze jako kapłan i biskup, aby pływać kajakiem, spotykać się z Bogiem Stwórcą i odpoczywać. Przybył tu także jako Papież.

Benedykt XVI 1 maja br. ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Również od tego dnia diecezja ełcka stała się użytkownikiem klasztoru pokamedulskiego i został tutaj utworzony Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji.

Na uroczystości dziękczynnej za beatyfikacje zebrała się Kapituła Sejneńsko-Wigierska z nowym prepozytem i nowymi kanonikami. Przybyli kapłani, siostry zakonne, przełożone wspólnot zakonnych z całej diecezji, młodzież z Dzieła Nowego Tysiąclecia, pielgrzymi.

Dwanaście lat temu Jan Paweł II odwiedził ełcką diecezję. Kolejna rocznica tego pobytu nie tylko zachęca do wspominania tamtych dni – mówił biskup Mazur – ale powinna być przede wszystkim okazją do głębokiej refleksji nad przesłaniem, jakie nam zostawił Papież. Jest to zachęta do ponownego odczytania słów Jezusa z Góry Błogosławieństw: "błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie".

– Przyjmując pokamedulski klasztor w Wigrach, pragniemy, aby Wigry stały się areopagiem nowej ewangelizacji w północno-wschodniej części Polski. Aby promieniowały na cały ten region, na naszą Ojczyznę, kraje sąsiednie i Europę” – powiedział bp Jerzy Mazur. Podkreślił, że termin nowa ewangelizacja bardzo łączy się z pontyfikatem bł. Jana Pawła II. Był on bowiem jej inicjatorem, mówił o nowych areopagach nowej ewangelizacji. Uważał, że jest ona przeciwstawieniem szerzącej się laicyzacji, sekularyzacji, obojętności i ateizacji w rozwiniętych, opanowanych konsumpcją krajach, a jej celem jest dojrzała wiara.

Zdaniem biskupa, najwspanialszym dziękczynieniem za beatyfikację papieża będzie zaangażowanie się w dzieło nowej ewangelizacji. – Głoszenie Słowa Bożego wymaga poszukiwania nowych metod dotarcia z Ewangelią do dzisiejszego człowieka. Dzisiaj przemawia obraz, bo żyjemy w cywilizacji obrazu. Trzeba wykorzystać środki społecznego przekazu w głoszeniu Ewangelii i posługiwać się językiem zrozumiałym dla odbiorców, ale najważniejszą i najskuteczniejszą metodą nowej ewangelizacji jest świadectwo życia wiarą – przekonywał.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.