Wilamowice: wystawa poświęcona wilamowskiemu Witowi Stwoszowi
25 marca 2012 | 20:10 | rk Ⓒ Ⓟ
W Wilamowicach otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości Kazimierza Danka – artysty ludowego, popularnie zwanego wilamowskim Witem Stwoszem. Rzeźbiarz, który zmarł rok temu w wieku 76 lat uznawany jest obok świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego za najwybitniejszego mieszkańca Wilamowic.
Oprócz rzeźb, szkiców i nielicznych pamiątkowych fotografii, jakie zostały po artyście, zobaczyć można także wystawę „Sztuka sakralna rejonu Wilamowic”, na której zgromadzono m.in. zabytkowe eksponaty z dawnego, zniszczonego parafialnego kościoła. Świątynia spłonęła doszczętnie ponad pół wieku temu. Obie ekspozycje są dwujęzyczne. Opisy do obiektów umieszczono w języku polskim i wilamowskim.
Jeden z pomysłodawców wystawy Tymoteusz Król ze Stowarzyszenia „Wilamowianie” wyjaśnia w rozmowie z KAI, że wystawa powstawała etapami. „Razem z moimi przyjaciółmi, Justyną Majerską i Rafałem Sznajderem postanowiliśmy uczcić rocznicę śmierci wielkiego artysty. A ponieważ zostało nam jeszcze trochę miejsce zebraliśmy tu sakralne przedmioty z kościoła, który już nie istnieje. Głównie zajmowałem się opisami dwujęzycznymi” – mówi znany w całej Polsce 18-letni propagator języka wilamowskiego, brzmiącego jak mieszanka języka flamandzkiego, angielskiego, górnoniemieckiego, fryzyjskiego i anglosaskiego.
Justyna Majerska podkreśla, że dużą zaletą wystaw jest ich dwujęzyczność. „Starsi wilamowianie najpierw patrzą na napisy w ich jedynym na świecie języku. Chcąc kultywować tradycję, trzeba tego języka używać, także w czasie takiej wystawy” – dodaje.
Na wystawie poświęconej Kazimierzowi Dankowi obejrzeć można jedną z najpiękniejszych rzeźb wykonanych przez niego – „Pietę”, pochodzącą ze zbiorów prywatnych. Są tu także jego rzeźby „Jezusa Frasobliwego” czy znanych świętych oraz inne, związane z tradycjami wilamowskimi. Są narzędzia z pracowni artysty a nawet jego niedokończone dzieła. Wśród przedmiotów sakralnych zobaczyć można m.in. zabytkowe ornaty, ocalony z pożaru obraz ze stacją Drogi Krzyżowej czy potężną rzeźbę św. Jana Nepomucena.
Kazimierz Danek urodził się 25 grudnia 1934 roku w Krakowie. Jego ojcem był Abdon Danek, pochodzący ze starych wilamowskich rodów. Od 1934 roku artysta mieszkał w Wilamowicach. Zmarł 6 marca 2011 roku. Jest twórcą monumentalnego ołtarza w kościele w Wilamowicach. Nad swym dziełem pracował 8 lat. Ukończył je w 1988 roku. Była to kontynuacja wyrzeźbionej wcześniej niezwykle osobistej płaskorzeźby Drogi Krzyżowej.
Monumentalny ołtarz, ołtarze boczne i stalle w prezbiterium były dziełem życia tego rzeźbiarza – amatora. Ołtarz główny, wykonany z drzewa lipowego, w formie tryptyku z rzeźbą przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, wzorowany jest na konstrukcji ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Konstrukcja ma wysokość 12,5 metra.
Z parafii Wilamowice pochodzi święty abp Józef Bilczewski beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II i kanonizowany w 2005 roku przez Benedykta XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.