Wirtualny spektakl – Droga Krzyżowa
09 kwietnia 2020 | 12:58 | rk / hsz | Żywiec Ⓒ Ⓟ
Osiem osób, w tym dwóch księży zagrało w Drodze Krzyżowej, która swą premierę miała 8 kwietnia br. na łączach internetowych. Profesjonalnie wyreżyserowany i zmontowany spektakl z głębokimi rozważaniami, biblijnymi cytatami, pełen znaczących rekwizytów i symboli, z nastrojową muzyką i zapadającą w pamięć aktorską grą przygotowali parafianie i księża parafii konkatedralnej. Każdy z aktorów swą partię nagrał osobno. Wszystko zostało zmontowane w całość w studiu.
Wirtualna Droga Krzyżowa powstała z potrzeby chwili. Zgodnie z pierwotnymi planami, miała być wielka pasyjna inscenizacja, jak co roku, w amfiteatrze pod Grojcem, z udziałem licznych widzów. Zamiast niej, w warunkach epidemii, powstało skromne, ale błyskotliwe i przykuwające uwagę widowisko. Autorami oryginalnego tekstu są Piotr Kierpiec i Wacław Front. Znalazły się tu odwołania m.in. do Biblii, pism Fryderyka Nietzchego, „Hamleta” William Szekspira. Pojawia się nawet w formie komentarza utwór „Dżemu”.
„Nadzieja płynąca z tej Pasji jest taka, że człowiek nie musi zakończyć jak Judasz, a może zakończyć jak Piłat. Jedna z najbardziej wymownych scen to spowiedź Judasza. Pokazuje ona, że nie można rozmawiać z Szatanem. Choćby nie wiem, jak bardzo tragiczna byłaby twoja moralna sytuacja – idź do Jezusa” – tłumaczy pomysłodawca przedsięwzięcia i odtwórca Jezusa w przedstawieniu, zarazem brat współautora tekstu, ks. Grzegorz Kierpiec. Kapłan wspólnie z grupą „Rozkręć Wiarę” już od kilku lat stara się przybliżać za pomocą języka teatru ewangeliczną opowieść o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa.
„Już prawie dwa tysiące lat upływa od momentu, kiedy mocą ludzkiej wolności postanowiono unicestwić miłość” – mówiw przedstawieniu narrator, którego zagrał aktor Banialuki Eugeniusz Jachym, jedyna pozbawiona historycznego kostiumu postać w tej Drodze Krzyżowej.
https://www.youtube.com/watch?v=ehYjrYf6arM&feature=emb_logo
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.