Wirtualny Sztetl – nowy portal o historii i kulturze żydowskiej ruszy w czerwcu
21 maja 2009 | 10:52 | im / maz Ⓒ Ⓟ
Historia i współczesność Żydów w Polsce, mapy oraz informacje o synagogach i cmentarzach żydowskich, baza noclegowa i trasy wycieczek a także tysiące zdjęć znaleźć będzie można na portalu informacyjno-społecznościowym Wirtualny Sztetl.
Strona – w wersji próbnej – będzie dostępna od 24 maja pod adresem www.sztetl.org.pl. Oficjalnie portal ruszy w czerwcu. Strona powstała z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich, którego siedziba dopiero powstaje w Warszawie.
Sztetl to określenie małych żydowskich miasteczek, szczególnie tych w Europie Wschodniej. Kultura sztetli uległa zagładzie wraz z Holokaustem, ich obraz ocalał przede wszystkim w literaturze. Twórcy portalu chcą je uratować przed zapomnieniem oraz pokazać jak teraz żyje się żydom w małych miejscowościach.
Z chwilą otwarcia strony znajdować się na niej będą dane dotyczące kilkuset miasteczek, wiadomości encyklopedyczne na temat historii żydów w Polsce oraz ok. 7 tys. zdjęć. Z czasem rozwój portalu ma zależeć od jego użytkowników. Każdy kto zaloguje się na portalu, będzie mógł dodawać teksty, zdjęcia i filmy nt. historii i współczesności żydów. Do współpracy nad kształtem portalu zaproszeni są nie tylko wyznawcy judaizmu, ale też historycy oraz osoby interesujące się judaizmem. Dodawanie treści będzie możliwe po zalogowaniu się, sam dostęp do bazy danych nie wymaga logowania.
– Na portalu umieścimy też bazę noclegową oraz trasy wycieczek śladami kultury żydowskiej – powiedział w rozmowie z KAI Paweł Brylski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Żydów Polskich. – informacje te będą dostępne również za pośrednictwem telefonów komórkowych – dodał.
Sztetl.org.pl będzie również miejscem spotkania internautów na wzór innych portali społecznościowych.
Prezentacja portalu zaplanowana jest na 24 maja w synagodze Nożyków w Warszawie o godz. 17.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.