Wiślica: parafialne muzeum w Domu Jana Długosza przyjmuje turystów
11 sierpnia 2023 | 17:27 | dziar | Wiślica Ⓒ Ⓟ
Ciekawe eksponaty, jak starodruki, czy ornat – dar św. Jadwigi Królowej, przyciągają turystów do muzeum parafialnego, funkcjonującego od roku w historycznym Domu Jana Długosza, w pomieszczeniach, które parafia wiślicka przygotowała z własnych środków.
– Pomieszczenia budynku wzniesionego w XV wieku przez Jana Długosza już były, eksponaty też, należało je tylko przygotować i pokazać – mówi KAI ks. Andrzej Waligórski, od roku proboszcz w Wiślicy.
Nowy wizerunek wnętrz Domu Długosza był jedną z pierwszych inicjatyw ks. Waligórskiego w Wiślicy. Odnowiono kilka pomieszczeń, m.in. wymieniono podłogi, przygotowano łazienki, a księża sami chwycili za pędzle.
W minionym roku Dom Długosza odwiedziły tysiące turystów – w maju tego roku było ich np. 1500. Mogą oni zobaczyć m.in. zachowane cenne malowidła ścienne z czasów Długosza, ornaty – dar św. Jadwigi Królowej, czy dar króla Jana III Sobieskiego, a także korony koronacyjne, które na wizerunek Matki Bożej Łokietkowej Uśmiechniętej, nałożył w Wiślicy w 1966 r. prymas Stefan Wyszyński, jak również księgi kapituły kanoników wiślickich od 1422 roku. Po muzeum oprowadzają wolontariusze – maturzyści z Wiślicy.
Dom Jana Długosza, w którym mieszkał i pracował słynny kronikarz, wciąż pełni funkcję plebanii i wikariatu, łączonych obecnie z muzeum.
Jest piętrowym, późnogotyckim ceglanym budynkiem, rozplanowanym na rzucie wydłużonego prostokąta o obszernej sieni na przestrzał. Dom został zbudowany w 1460 r., z przeznaczeniem dla wikariuszy i kanoników kolegiaty przy ulicy Krakowskiej. W sieni, korytarzu i pokojach zachowały się belkowane stropy z resztkami polichromii. Na piętrze mieści się sala-refektarz, dawna jadalnia księży. W północno-zachodniej części budynku odkryto unikatową gotycką polichromię z końca XV wieku, przedstawiającą Zmartwychwstałego Chrystusa oraz kobiety z krzyżem. W środku znajduje się postać klęczącego mężczyzny (prawdopodobnie Jana Długosza) otoczonego aureolą z gotyckim napisem „Boże, zmiłuj się nad nami”. Ceglane szczyty Domu Długosza mają ostrołukowe wnęki, w których umieszczono kamienne tarcze z herbem Długosza – Wieniawa. Według tradycji w budynku tym pobierali nauki synowie króla Kazimierza Jagiellończyka.
Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII wiek). W jego miejsce w I połowie XIII wieku został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką. Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany w ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.