Witkowice: bp Roman Pindel poświęcił świątynię
13 maja 2023 | 17:30 | rk | Witkowice Ⓒ Ⓟ
Prawie pół wieku po tragicznym pożarze drewnianego kościoła bp Roman Pindel poświęcił 13 maja br. w Witkowicach na Podbeskidziu świątynię pw św. Michała Archanioła. W homilii hierarcha, wyjaśniając poszczególne znaki, jakie towarzyszą podniosłej liturgii, zachęcił wiernych, by jednali się z Bogiem przez sakrament pokuty i umacniali przez udział w Eucharystii.
Podczas modlitwy poświęcenia świątyni biskup wypowiedział słowa: „Dlatego pokornie prosimy Cię, Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym i stołem przygotowanym do składania Chrystusowej Ofiary”.
Jak przypomniał, kościół wybudowany poświęca się uroczyście tylko raz. Jednocześnie zaznaczył, że mieszkańcy Witkowic od siedmiu wieków mają dopiero trzeci raz okazję uczestniczyć w konsekracji świątyni. Zachęcił, by starać się zrozumieć znaki i słowa związane z przygotowaną na tę specjalną okazję liturgią. Zwrócił uwagę na symbol zaciemnionego kościoła, do którego wniesiono Księgę Pisma Świętego. Z niej odczytano słowo Boże.
Wytłumaczył też znaczenie poświęcenia wody i pokropienia nią wiernych i ścian oraz ołtarza, a także podkreślił moment właściwego poświęcenia kościoła i ołtarza, wyrażający się przez namaszczenie poświęconym olejem. „Olej krzyżma używany jest wobec osób oraz najważniejszych przedmiotów, do których należą świątynia i ołtarz” – zauważył.
„Poświęcenie ołtarza ściśle związane jest z namaszczeniem ścian świątyni, niegdyś w 12 miejscach, obecnie w 4, które z racji umieszczenia ponad zgromadzonymi określa się słowem zacheuszki, na pamiątkę bogatego celnika z Jerycha, który wspiął się na drzewo sykomory, by móc zobaczyć Jezusa. Liczba 12 nawiązywała do 12 apostołów, zaś 4 wyrażać ma to, że cała przestrzeń budowli została poświęcona Bogu i dla oddawania Mu chwały” – objaśnił.
Na koniec kaznodzieja wezwał do modlitwy, „by Bóg zechciał zamieszkać w tej świątyni jako swoim domu”.
Podczas liturgii umieszczono relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny w bocznym ołtarzu.
Jeden z parafian Antoni Kawończyk opowiedział na początku Eucharystii dzieje odbudowy świątyni po tym, jak wcześniejsza – drewniana – spłonęła po Pasterce w 1975 roku.
Proboszcz witkowickiej parafii ks. Stanisław Lipowski przyznał w rozmowie, że poświęcenie świątyni to ważny moment w historii wspólnoty parafialnej, a wyrazem przygotowań duchowych były specjalne spotkania rekolekcyjne z wikariuszem generalnym ks. Markiem Studenskim. Wrócił też do zdarzenia z 1975 roku, gdy mieszkańcy wioski przyszli na Mszę Bożonarodzeniową i zastali dogasające zgliszcza drewnianej świątyni.
Parafia w Witkowicach została erygowana przed 1325 rokiem. Kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła poświęcił i wmurował 7 maja 1978 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.