Witraże z wizerunkami polskich świętych w radomskiej katedrze
28 grudnia 2008 | 15:06 | rm Ⓒ Ⓟ
Witraże z wizerunkami świętych i błogosławionych Polaków wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II poświęcił w radomskiej katedrze bp Zygmunt Zimowski. Jest to jeden z etapów realizacji programu gruntownej renowacji i modernizacji tego kościoła.
Witraże znajdują się po obu stronach nawy głównej, w jej górnej części. Od samego początku budowy kościoła, który w tym roku obchodzi 100-lecie powstania, dotąd znajdowały się tam zwykłe szyby. Dwa nowe i największe witraże przedstawiają św. Kazimierza – patrona Radomia i diecezji radomskiej i św. Jadwigę Królową. Następne przedstawiają m.in. błogosławionych: bp. Sebastiana Pelczara, abp. Jerzego Matulewicza, abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Alberta Chmielowskiego i św. Rafała Kalinowskiego.
Nowe witraże to jeden z etapów realizacji programu gruntownej renowacji i modernizacji katedry pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. W przyszłym roku prace konserwatorskie mają być kontynuowane. Witraże wraz z renowacją fresków i innymi pracami konserwatorskimi to koszt ponad miliona złotych. Większość kosztów sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski, władze Radomia oraz indywidualni sponsorzy. – Wszystkim, którzy przyczyniają się do upamiętnienia poprzez te witraże wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II i uczczenia polskich świętych, z których jesteśmy dumni i których świętością chcemy budować, składam serdecznie podziękowania – powiedział proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Edward Poniewierski. Autorem projektu witraży jest Tomasz Furdyna z Krakowa, a wykonawcą firma „Furdyna. Pracownia Witraży”.
Kościół mariacki w Radomiu to trójnawowa bazylika z transeptem i trzema portalami. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego. Wysokie, 72-metrowe wieże swym kształtem nawiązują do wyższej wieży kościoła mariackiego w Krakowie. Wnętrze radomskiej katedry przypomina wnętrza zachodnioeuropejskich kościołów gotyckich. W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W lewym przedsionku znajduje się sarkofag tragicznie zmarłego biskupa Jana Chrapka z jego popiersiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.