Wizyta abp. Gallaghera w Areszcie Śledczym w Lublinie
12 listopada 2024 | 16:39 | ks. gd | Lublin Ⓒ Ⓟ
Podczas wizyty w Lublinie arcybiskup Paul Gallagher odwiedził Areszt Śledczy. Wraz z dyrekcją spotkał się z osadzonymi którzy są studentami KUL (teologia rodziny ze specjalnością opieka nad osobą niepełnosprawną).
„My, chrześcijanie wierzymy, że Bóg zawsze widzi w człowieku dobro. Tutaj, paradoksalnie, dzięki kształceniu i formacji wiary otrzymujecie wspaniałą szansę” – mówił watykański sekretarz ds. relacji z państwami organizacjami międzynarodowymi.
Kaplica jest wymalowana przez więźniów freskami według projektu Kiko Argüello, pod kierunkiem autoryzowanego przez niego ikonopisarza. Na głównej absydzie widnieje prawie trzymetrowy fresk „Chrystus zstępujący do otchłani”, na innej fresk Świętej Rodziny, a na suficie ukazane jest Wniebowstąpienie Chrystusa. Na namalowanej kolumnie kaplicy arcybiskup napisał: „Prawda was wyzwoli”.
Dyrektorzy Aresztu Śledczego, pułkownik Anna Ausz, która czuwa nad rozwojem studiów, wręczyła wraz z kapelanem ks.Grzegorzem Drausem dla papieża Franciszka Medal Białej Gołębicy. Symbolika medalu nawiązuje do biblijnej gołębicy wypuszczonej z arki przez Noego, która przynosząc gałązkę oliwną zwiastowała zakończenie kary potopu. Papież Franciszek jest pierwszym, który otrzymał ten medal Białej Gołębicy jako wyraz uznania dla jego troski o uwięzionych.
Działania personelu Aresztu, angażującego Kościół i Katolicki Uniwersytet Lubelski, przynoszą dojrzewanie do dobrego życia na wolności. Studia dla osadzonych odbywają się dzięki wielkiemu zaangażowaniu kierownictwa Aresztu od 2013 roku. Studenci zdobywają zazwyczaj wysokie oceny. Zdecydowana większość absolwentów nie powraca już do więzień.
Osadzeni wręczyli na ręce abp. Gallaghera list do papieża, podpisany przez kilkudziesięciu osadzonych oraz przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej, którzy ewangelizują w lubelskim Areszcie i prowadzą już cztery wspólnoty. Większość uczestników spotkania – studentów przechodzi formację duchową na Drodze Neokatechumenalnej. „Odczuwamy, że Kościół troszczy się o nas, poprzez ewangelizację jak też możliwość edukacji. Widzimy, że nie jesteśmy przekreśleni, że jest przed nami dobra przyszłość” – mówiła odpowiedzialna pierwszej wspólnoty, wręczając bogato zdobiony list, z fotografiami fresków oraz liturgii.
Arcybiskup Paul Gallagher odwiedził sale edukacyjne, gdzie odbywają się zajęcia. Jedna grupa właśnie miała zajęcia na temat współpracy z organizacjami pozarządowymi, inna zaczynała wykład z etyki.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL zaprowadził abp. Gallaghera do centralnej świetlicy Aresztu, gdzie odbywają się także uroczystości związane z uniwersytetem, takie jak ostatnia inauguracja roku akademickiego. Obok świetlicy jest też kaplica z dużymi freskami, namalowanych przez więźniów i ucznia Kiko, przedstawiające Chrystusa Apostołami oraz „Niewiasty u Pustego Grobu”.
Tekst listu więźniów do Ojca Świętego:
„Ojcze Święty,
Odbywamy karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Lublinie. W naszym zakładzie Katolicki Uniwersytet Lubelski prowadzi studia dla osadzonych, o czym dobrze wiesz.
Dziękujemy za Twoją miłość do każdego, zwłaszcza dla nas, którzy tak bardzo potrzebujemy Chrystusa. Zawsze wspierasz i posyłasz katechistów, by szli na peryferie. Dotarli też i do nas. Uczestniczymy w katechezach i liturgiach czterech wspólnot Drogi Neokatechumenalnej która od maja ubiegłego roku ewangelizuje w naszym więzieniu. Słowo Boże, Eucharystia i chrześcijańska wspólnota jest tym co nam ogromnie pomaga. Wielu z nas zaczyna dziękować Bogu że znalazło się w więzieniu, bo dzięki temu mogliśmy spotkać się z Jezusem Chrystusem. Jesteśmy w swoich uczynkach jak Barabasz ale jak on – wolni dzięki śmierci Jezusa.
Z okazji roku świętego namalowaliśmy ikony według projektu Kiko, w naszych kaplicach – Chrystus stepujący do otchłani, pusty grób, Święta Rodzina… Wchodząc do kaplicy pamiętamy, że otworzysz Drzwi Jubileuszowe w więzieniach i tym sposobem przybędziesz też do nas. Zapraszamy też do nas, do naszego więzienia.
Modlimy się za Ciebie Ojcze na każdej Liturgii.”
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.