Wizyta papieża na Ukrainie zażegna konflikt zbrojny?
07 września 2019 | 04:00 | azr (KAI/Crux) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Biskupi uczestniczący w trwających w Rzymie Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bardziej niż kiedykolwiek wcześniej nalegają na wizytę papieża Franciszka na Ukrainie, która mogłaby przyczynić się do położenia kresu konfliktowi zbrojnemu. W rozmowie z portalem Crux mówi o tym greckokatolicki arcybiskup Filadelfii Borys Gudziak.
Hierarchia zwrócił uwagę na to, że trwający na Ukrainie konflikt zbrojny, nieustannie pochłania kolejne ofiary. „Prawie każdego dnia ktoś zostaje zabity. To trwa już pięć lat. To jak akt terrorystyczny w Twoim kraju dokonywany każdego dnia. To tysiące aktów terrorystycznych” – mówił w rozmowie z Crux. „Wierzymy, że gdyby papież przyjechał na Ukrainę, te zabójstwa jeśli się nie zakończyłyby się, to przynajmniej by się zmniejszyły” – dodał.
Abp Gudziak wyraził opinię, że jednym z powodów, dla którego zaproszenie do odwiedzenia tego kraju nie zostało jeszcze przyjęte, to obawa przed reakcją Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. „Opinia Moskwy na temat czegokolwiek znaczącego w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim była dla nas cieniem od co najmniej 50 lat, od połowy lat 60-tych. Podkreślił, że trwający synod jest okazją do przybliżenia aktualnej sytuacji w tym kraju i ponownego podjęcia tematu papieskiej wizyty na Ukrainie. Tym bardziej, że – jak powiedział – „przez ostatnie 100 lat nikt, żadna instytucja, nie wspierała Ukrainy tak bardzo na poziomie międzynarodowym tak, jak Stolica Apostolska”.Podkreślił też, że choć zazwyczaj synody Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odbywają się na Ukrainie, tegoroczny zorganizowany jest w Rzymie ze względu na jego temat, który odwołuje się też do bliskiej więzi z Ojcem Świętym: „Komunia w życiu i świadectwie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego”. Jego zdaniem kwestia Ukrainy jest jednym z priorytetów Watykanu, o czym świadczyć mają choćby bilateralne spotkania ukraińskich hierarchów z ważnymi urzędnikami w Watykanie, czy kwota 5,5 mln dolarów przekazana jako wsparcie dla mieszkańców tego kraju.
„Przez wojnę i przez wojnę gospodarczą Putina, Ukraina stała się najbiedniejszym krajem w Europie pod względem wskaźnika PKB na mieszkańca. Gospodarka nie ma się dobrze” – wyjaśnił.
Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego potrwa w do 10 września. Bierze w nim udział 47 hierarchów.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.