Wkrótce 90. rocznica nadania katedrze gnieźnieńskiej tytułu bazyliki mniejszej
13 sierpnia 2021 | 12:37 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W tym roku minęło 90 lat od nadania katedrze gnieźnieńskiej tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystości rocznicowe pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbędą się 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, która patronuje gnieźnieńskiej świątyni.
Godność bazyliki mniejszej nadał katedrze gnieźnieńskiej bullą z dnia 20 czerwca 1931 roku papież Pius XI (Achille Ratti) nazywany niekiedy wielkim przyjacielem Polski, który w latach 1918-1921 pełnił funkcję najpierw wizytatora apostolskiego, a następnie nuncjusza apostolskiego w Polsce – pierwszego po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.
W czasie Bitwy Warszawskiej, jako jeden z dwóch zagranicznych dyplomatów, nie opuścił stolicy. „Zdaję sobie doskonale sprawę z wagi położenia, ale dziś rano odprawiając mszę świętą, ofiarowałem swe życie Panu Bogu i jestem gotów na wszelką możliwość” – zapisał, gdy armia bolszewicka podchodziła pod Warszawę. Gest ten miał ogromne symboliczne znaczenie. Podnosił Polaków na duchu i nie został przez nich zapomniany.
To właśnie Achille Ratti, we wspomnianej bulli nadającej katedrze gnieźnieńskiej tytuł bazyliki mniejszej, nazwał ją matką i głową wszystkich kościołów w Polsce.
Upamiętnienie rocznicy połączone będzie z odbywającym się 15 sierpnia odpustem ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, która patronuje gnieźnieńskiej katedrze. Na tę uroczystość, po bokach konfesji św. Wojciecha, umieszczone zostały znaki nadania świątyni tytułu bazyliki mniejszej – tintinnabulum i umbraculum. Pierwszy to dzwoneczek na drzewcu, który jest wyrazem szczególnej więzi świątyni z papieżem. Drugi to żółto-czerwony parasol liturgiczny używany wyłącznie w czasie procesji z udziałem papieża. Jego posiadanie jest przywilejem bazylik mniejszych.
Znaki te nigdy wcześniej nie zostały dla katedry wykonane. Sporządzono je i zainstalowano dopiero teraz, z inicjatywy proboszcza i kustosza katedry ks. infułata Jana Kasprowicza, który jest także pomysłodawcą projektu opracowanego i przygotowanego przez gdańskiego artystę rzeźbiarza Wawrzyńca Sampa.
„Tintinnabulum jest kompozycją ażurową w kształcie mandorli ukształtowanej z gałązek akantu, który to motyw odnaleziono podczas niedawnych prac renowacyjnych w katedrze gnieźnieńskiej” – tłumaczy ks. Kasprowicz.
„U dołu znajduje się dzwonek, a nad nim widzimy bryłę katedry od ulicy Tumskiej z kartuszami herbowymi po bokach. W kompozycji odnajdziemy też figurę Matki Bożej Wniebowziętej z katedry gnieźnieńskiej. Całość wieńczy tiara i klucze papieskie” – dodaje proboszcz i kustosz katedry.
Umbraculum (parasol) wykonane zostało z jedwabiu przez gnieźnieńskie siostry karmelitanki. Wieńczy je krzyż prymasowski, a u dołu wykończone jest lamberkinem z herbami: papieża Piusa XI, Kapituły Prymasowskiej, Gniezna, św. Wojciecha, papieża Franciszka, kard. Augusta Hlonda i abp. Wojciecha Polaka.
Znaki mają 3,5 m wysokości, tak by były widoczne z nawy głównej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.