Drukuj Powrót do artykułu

Wkrótce ogólnopolskie spotkanie opłatkowe honorowych krwiodawców

02 stycznia 2019 | 12:01 | kos, dg / pz | Łódź Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. LuAnn Hunt / Unsplash

Krajowe Duszpasterstwo Honorowych Dawców Krwi zaprasza na XXII Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Honorowych Dawców Krwi, które odbędzie się w sobotę 12 stycznia o godz. 11.00 w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego Marii Klareta w Łodzi.

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. sprawowaną przez o. Zenona Surmę CMF – Krajowego Duszpasterza Honorowych Dawców Krwi. Po jej zakończeniu uczestnicy podzielą się opłatkiem i złożą sobie życzenia. Przed kościołem stać będzie ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi (godz. 10.00–13.00), w którym będzie można oddać krew.

W ubiegłych latach takie spotkania miały miejsce w Zegrzu, Bydgoszczy, Warszawie, a w tym roku w Łodzi u klaretynów.

Duszpasterstwo honorowych dawców krwi oparte jest na oddolnym zaangażowaniu licznych wspólnot kościelnych. Trudno oszacować liczbę wiernych zaangażowanych w to duszpasterstwo. Parafialnych i zakonnych klubów honorowych dawców krwi jest w Polsce kilkadziesiąt. Duchowni, siostry i bracia zakonni, a także alumni licznie odpowiadają na apele o oddawanie krwi dla osób oczekujących na operacje czy ofiar wypadków i katastrof.

Co roku w każdej diecezji odbywa się od kilkunastu do kilkudziesięciu akcji honorowego oddawania krwi, które organizowane są przez parafie, sanktuaria, klasztory, seminaria duchowne i uczelnie katolickie. Takie akcje są propagowane w wielu parafiach, w katolickich środkach społecznego przekazu, a księża w homiliach zachęcają do honorowego krwiodawstwa.

Krajowy duszpasterz od 22 lat organizuje Ogólnopolską Pielgrzymkę Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę, która odbywa się co roku w ostatnią sobotę maja, a także Ogólnopolskie Spotkania Opłatkowe. Podczas tych dwóch wydarzeń o charakterze modlitewnym ich uczestnicy oddają honorowo krew w autokarach ambulansach. Ponadto co roku we wrześniu obywa się pielgrzymka krwiodawców do sanktuarium w Licheniu, a w lipcu do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Wielu krwiodawców podkreśla, że motywację do bezinteresownego dzielenia się darem swojej krwi czerpie z wiary.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.