Wkrótce wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”
12 października 2018 | 14:56 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jubileuszową wystawę pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” przygotowują wspólnie Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ekspozycja upamiętnia 70. rocznicę objęcia prymasostwa przez kard. Wyszyńskiego i 40. rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża.
Otwarcie wystawy nastąpi dokładnie w rocznicę pamiętnego „Habemus papam!” z 1978 – 16 października o godz. 13.00 przed warszawską galerią Kordegarda.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w KAI Adam Hlebowicz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN wskazywał, że w swoich działaniach edukacyjnych IPN zwraca wielką uwagę na wrażliwość młodego pokolenia. Chodzi bowiem o to, by treści dotyczące „spiżowych” postaci były atrakcyjne i przyswajalne dla młodego odbiorcy.
Wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”, upamiętniającą życie i myśl tych dwóch postaci polskiego Kościoła, skomponowano ze zdjęć archiwalnych i cytatów, których zestawienie ma zachęcić widza do osobistej refleksji. Autorkami są Anna Brojer i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN.
Nie jest to wystawa biograficzna – zastrzegają twórczynie wystawy. Kluczem do jej zrozumienia jest katalog podstawowych wartości, porządkujących ludzkie życie i życie odrodzonej 100 lat temu Rzeczypospolitej. Wybrane hasła tworzą pewien katalog pojęć będących filarami życia każdego człowieka. Nad każdym z nich trzeba się wcześniej czy później pochylić, każdemu poświęcić chwilę. To filary, na których opiera się ludzka „gramatyka życia” – wyjaśniają autorki.
Wystawa będzie rozsyłana także do szkół, centrów kultury oraz innych instytucji edukacyjnej w ramach kolejnej akcji Edukacyjna Paczka Historyczna – poinformował Adam Hlebowicz.
Aby otrzymać jedną z 250 przygotowanych przez IPN paczek należy wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://pamiec.pl/pa/form/dodaj166,Paczka-historyczna-16-pazdziernika-rocznica-wyboru-JPII-na-papieza.html
Wystawę oraz szereg innych materiałów edukacyjnych na temat podwójnego jubileuszu będzie można pobrać ze strony www.pamiec.pl/ wystawy/
Piotr Dmitrowicz, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego poinformował dziś w KAI, że otwarcia Muzeum można spodziewać się w przyszłym roku. Podkreślił, że prace nad otwarciem placówki usytuowanej w pierścieniu wokół sklepienie Świątyni Opatrzności są mocno zaawansowane. W opracowywaniu koncepcji brane są pod uwagę współczesne tendencje współczesnego muzealnictwa światowego – powiedział Dmitrowicz dodając, że przesterzeń muzealna wynosi blisko 3 tys. m kw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.