Władze Kielc starają się o dotację na przebudowę synagogi
24 stycznia 2011 | 17:59 | dziar Ⓒ Ⓟ
O wsparcie przez ministerstwo kultury przebudowy kieleckiej synagogi, której podjął się światowej sławy architekt Peter Zumthor, starają się władze Kielc. Projekt nowej synagogi zostanie zaprezentowany w połowie lutego.
Starań o finansowe wsparcie przebudowy synagogi dotyczyła dzisiejsza wizyta przedstawicieli kieleckiego ratusza w ministerstwie kultury.
Artur Hajdorowicz, dyrektor biura planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta po dzisiejszych rozmowach w resorcie i przedstawieniu ogólnej koncepcji projektu zapowiada spotkanie ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego.
Wiadomo, że projekt będzie drogi. „Peter Zumthor to architekt z najwyższej światowej półki. Inwestycja nie będzie tania, ale jest z tych, których dokonuje się raz na kilkaset lat” – mówi KAI Hajdorowicz. Dodaje, że Zumthor przedstawi w Kielcach swój projekt w połowie lutego.
Przebudowana synagoga, z której wkrótce ma być przeniesione Archiwum Państwowe, ma stać się wizytówką miasta. Konieczna będzie zmiana planu zagospodarowania obecnej ulicy IX Wieków Kielc w pobliżu synagogi i zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Sam budynek dawnej synagogi ma zostać przekształcony w centrum spotkań kultur i religii, gdzie główną rolę odgrywałby teatr Grzegorza Artmana. Z projektem Artmana Zumthor zapoznał się pół roku temu.
Wzniesioną w stylu mauretańsko-neoromańskim synagogę ufundował Mojżesz Pfeifer. Zaczęto ją budować w 1902 r., równocześnie z neogotyckim kościołem pw. Świętego Krzyża i bizantyjską cerkwią pw. Świętego Mikołaja. Wszystkie trzy świątynie zaprojektował architekt miejski Stanisław Szpakowski. W 2009 r., w 100. rocznicę dedykowania bożnicy, w ramach Szabatonu odbył się pierwszy od 70 lat szabat. Obiekt od 70 lat nie służy jako świątynia.
Peter Zumthor jest laureatem kilkudziesięciu prestiżowych nagród, w tym w 2009 r. – uznawanej za architektonicznego Nobla nagrody Jana Pritzkera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.