Drukuj Powrót do artykułu

Władze Korei Płn. uwolniły kanadyjskiego pastora

10.08.2017 , Pjongjang / abd, kg (KAI/CBC News) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Hyeon Soo Lim, kanadyjski pastor prezbiteriański pochodzenia koreańskiego skazany przez północnokoreański sąd na dożywocie, został 9 sierpnia wypuszczony na wolność. W ostatnich dziesięcioleciach był on prawdopodobnie najdłużej przetrzymywanym więźniem z krajów zachodnich.

Decyzję w tej sprawie, uzasadnianą złym stanem zdrowia duchownego, podjęto nazajutrz po przyjeździe do kraju specjalnego wysłannika premiera Kanady Justina Trudeau – jego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Daniela Jeana.

Po blisko rocznym pobycie w więzieniu 16 grudnia 2015 r. pastor Hyeon Soo Lim, oskarżony przez reżym komunistyczny o “spisek wywrotowy” przeciwko państwu, został skazany przez północnokoreański sąd w 90-minutowym procesie na karę dożywocia i ciężkie roboty.

Jego bliscy i współpracownicy przypomnieli, że od 1997 odbył on ponad 100 podróży do Korei Północnej, niosąc pomoc, m.in. w żłobkach i sierocińcach. Aresztowano go w styczniu 2015 po przybyciu do tego kraju przez Chiny z kolejną misją pomocy humanitarnej. Zwolniono go wkrótce po przybyciu do Pjongjangu osobistego wysłannika premiera Kanady ds. bezpieczeństwa narodowego Daniela Jeana. Na wiadomość o tej podróży media zagraniczne zaczęły spekulować o możliwości zwolnienia i tak też się stało.

Czytaj także: Chrześcijanie są prześladowani w ponad połowie państw na świecie

Premier J. Trudeau wysłał swego przedstawiciela do Korei Północnej w następstwie usilnych próśb ze strony rodziny pastora po zwolnieniu przez reżym komunistyczny 13 czerwca br. amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, przetrzymywanego w więzieniu północnokoreańskim od marca 2016 z wyrokiem 15 lat ciężkich robót. W stanie śpiączki, w którą popadł tam prawdopodobnie w wyniku znęcania się nad nim i niewolniczej pracy, przewieziono go do USA i tam zmarł w kilka dni później w wieku 22 lat. Do jego zwolnienia przyczyniła się wizyta w Korei Północnej specjalnego wysłannika prezydenta Trumpa – Josepha Yuna. Rodzina pastora obawiała się, że może spotkać go ten sam los, co Warmbiera, dlatego naciskała na premiera Trudeau, aby również próbował interweniować w Pjongjangu.

 

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 sierpnia 2017 10:06

Co mówi katolicka nauka społeczna o trójpodziale władz?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.