Drukuj Powrót do artykułu

Władze Przemyśla złożyły życzenia wiernym obrządku wschodniego

06 kwietnia 2018 | 17:44 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Prezydent Przemyśla Robert Choma i przewodniczący rady miejskiej Bogusław Zaleszczyk złożyli życzenia wiernym obrządku wschodniego z okazji przypadającej 8 kwietnia Wielkanocy. Życzą im „obfitych łask i błogosławieństw oraz pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych”.

„Niech moc płynąca z Jego Zmartwychwstałego Serca rozpala nasze codzienne życie, obejmuje wszystkie troski rodzinne i tak prowadzi, abyśmy w każdej chwili naszego życia oraz w każdym działaniu czuli i ufali, że Bóg jest naszym prawdziwym życiem” – napisali Choma i Zaleszczyk.

Swoje życzenia kierują zarówno do prawosławnych, jak i grekokatolików.

W tym roku chrześcijanie obrządków wschodnich świętują Wielkanoc 8 kwietnia, a więc tydzień po Kościele rzymskokatolickim. Różnica wynika ze stosowania kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego, oraz nieco innego sposobu wyznaczania daty tych świąt. We wszystkich Kościołach wypadają one w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale Wschód dodaje do tego jeszcze jeden warunek: nie może to być wcześniej niż wiosenne zrównanie dnia z nocą (co wiąże się z obchodami Paschy żydowskiej). W efekcie bywa tak, że Wielkanoc obchodzi się wspólnie, ale i tak, że różnica może dochodzić nawet do pięciu tygodni.

Podobnie jak w Kościele zachodnim, na Wschodzie Wielkanoc również poprzedza Święte Triduum Paschalne, a wymowa tych dni jest podobna: Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Natomiast sobota jest czasem refleksji i oczekiwania.

W cerkwiach nie ustawia się Bożych Grobów, ale na środku świątyni kładzie się płaszczenicę – ikonę z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. Jest ona adorowana do Wielkanocy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.