Włochy: ponad 12 tys. uchodźców utonęło w Morzu Śródziemnym
23 lutego 2018 | 10:47 | Ferrara / kg, pb (KAI/OR/ACI) / mip Ⓒ Ⓟ
W latach 2015-17 przy próbie dotarcia z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do Europy w Morzu Śródziemnym utonęło 12033 uchodźców, przy czym szczególnie tragiczny był pod tym względem rok 2016, gdy w wodach tego akwenu znalazły śmierć 5143 osoby. Te i szereg innych zawiera raport „Prawo do azylu. Przyjąć, chronić, wspierać, integrować”, przedstawiony 22 lutego w Ferrarze przez włoską Fundację Migrantes.
Morze Śródziemne jest „najbardziej śmiercionośną granicą świata”, gdyż prawie 2 osoby na 100, jakie je przepływają, traci życie w jego wodach – skomentował dane raportu watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.
Przytoczywszy dane o ofiarach śmiertelnych, zwrócił uwagę na stale malejącą liczbę uchodźców, usiłujących przedostać się drogą morską z Afryki do Europy, a dokładniej do Włoch, które leżą najbliżej na tej trasie. Jeśli w 2015 było ich 1011712, to w rok później liczba ta spadła do 363504 a w ur. roku odnotowano napływ 171694 migrantów i uchodźców.
Najwięcej tego rodzaju przybyszów pochodzi z Nigerii, następnie z Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Bangladeszu (w Azji), z Mali i Erytrei.
Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że w 2017 o azyl lub stały pobyt w tym kraju poprosiło ok. 130 tys. osób, rok wcześniej – 123,6 tys. a w 2015 – 83,9 tys. Według resortu w ub.r. rozpatrzono ok. 80 tys. próśb o azyl, a przyznano ponad 30 tysiącom proszących.
Oznacza to, że prawie 60 proc. podań odrzucono – zwrócił uwagę dzienni. Zaznaczył, że odsetek ten jest mniej więcej taki sam jak w 2016, podczas gdy rok wcześniej był znacznie wyższy. Pod koniec 2017 we Włoszech przyjęto 183 681 proszących o azyl i uchodźców.
Czytaj także: 14 tys. dzieci zagrożonych aborcją uratowanych dzięki 40 Days for Life
Tymczasem migranci mają być tematem specjalnego spotkania biskupów basenu Morza Śródziemnego, którego zwołanie zaproponował przewodniczący episkopatu Włoch kard. Gulatiero Bassetti. Inicjatywa została dobrze przyjęta przez Radę Stałą Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI). Ma zostać jeszcze omówiona na jej zgromadzeniu plenarnym.
Kardynał wyznał, że idea spotkania zrodziła się, gdy rozważał słowa swego mistrza Giorgio La Piry, burmistrza Florencji i kandydata na ołtarze, który porównywał Morze Śródziemne do jeziora Tyberiadzkiego z Ewangelii, nad którym żyły sąsiadujące ze sobą ludy. Nad Morzem Śródziemnym rozwijały się trzy religie monoteistyczne – judaizm, chrześcijaństwo i islam – których cechą wspólną jest „poczucie transcendencji Boga”. Giorgio La Pira już w latach 60. XX. organizował pierwsze dialogi państw basenu Morza Śródziemnego.
Jako przewodniczący konferencji episkopatu kraju znajdującego się w centrum tego obszaru, kard. Bassetti postanowił zgromadzić biskupów około 30 krajów Europy, Azji i Afryki, by wspólnie przedyskutowali „najważniejsze aktualne problemy dla jedności, pokoju i komunii”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.