Włocławek: bp Mering poświęcił tablicę upamiętniającą ofiary tragedii
10 kwietnia 2011 | 23:54 | ks. an Ⓒ Ⓟ
10 kwietnia 2011 r. – w ramach obchodów I rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – we włocławskiej Bazylice Katedralnej odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar, którzy stracili życie w drodze na zeszłoroczne uroczystości ku czci ofiar mordu katyńskiego. Po liturgii bp Wiesław Mering odsłonił i poświęcił okolicznościową tablicy, umieszczoną na zewnątrz katedry.
Rozpoczętej o godzinie 12.30 Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Wśród uczestników Eucharystii znaleźli się przedstawiciele Parlamentu RP, władz miejskich z Prezydentem Miasta Andrzej Pałuckim oraz włocławskich instytucji. Na początku celebracji ks. prał. Stanisław Waszczyński – kustosz Katedry – odczytał nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, zawierzając je Bożemu Miłosierdziu.
Homilię wygłosił Bp Mering, który nawiązując do czytań mszalnych wskazał, że liturgia Kościoła zawsze niesie umocnienie, nadzieję i ukojenie bólu. Przypomniał, że podczas jej sprawowania jesteśmy wspólnotą – jesteśmy blisko siebie nawzajem, jak i blisko Boga. „Tutaj udaje nam się zrozumieć nawet najbardziej bolesne ciosy. Tak było przed rokiem, tak jest i dzisiaj” – dodał hierarcha. Kaznodzieja zwrócił uwagę na konieczność głębokiej wiary w moc Jezusa oraz umiłowania jednoznaczności i prawdy. „Gdzie nie ma pełnej prawdy, tam rodzą się potwory. Człowiek ma bowiem niezbywalne prawo do tego, aby poznać prawdę. Pragnie jej poznania, jest gotów zapłacić wielką cenę, byleby się do niej zbliżyć. Bez niej czuje się kaleką. Daj Bóg, by czas przynosił nam jak najwięcej prawdy o 10 kwietnia 2010 r.” – powiedział bp Mering.
Wspominając kontrowersje, jakie zaistniały wokół pochówku Pary Prezydenckiej na Wawelu, kaznodzieja zacytował odnalezione w prasie zdanie: „Lech Kaczyński nie swoją tragiczną śmiercią, ale pięknym życiem zasłużył na to, by spocząć w królewskiej nekropolii”. Hierarcha nazwał te słowa „najbardziej przekonującym wyjaśnieniem i najpiękniejszą odpowiedzią” na wszelkie wątpliwości z tym faktem związane. Pasterz Diecezji zachęcił do szacunku wobec życiowej postawy Prezydenta, dodając: „Lecha Kaczyńskiego na pewno nie musimy się wstydzić”. Przypominając wielką życzliwość, jaką zmarły Prezydent darzył Włocławek, bp Mering zaapelował do Rady Miasta o wzniesienie się ponad wszystkie różnice i ustanowienie w mieście miejsca nazwanego imieniem Lecha Kaczyńskiego. Kaznodzieja wyraził przekonanie, że miejsce to, tak jak umieszczona na zewnątrz Katedry tablica, już zawsze będzie przypominać o konieczność pamięci, prawdy i modlitwy. „Bez nich ludzkie życie stałoby się pozbawione sensu” – zakończył swą homilię bp Mering.
Po Mszy Świętej wszyscy jej uczestnicy udali się na zewnątrz, gdzie Pasterz Diecezji dokonał odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej wszystkie ofiary smoleńskiej tragedii. Bp Mering nazwał ją „wyrazem dobrych uczuć i znakiem pamięci najróżniejszych środowisk; wyrazem czci i szacunku wobec tych, których życie zostało tak niespodziewanie, gwałtownie i tragicznie przerwane”. Po odśpiewaniu pieśni „Boże, coś Polskę” przedstawiciele Parlamentu, instytucji oraz osoby prywatne złożyły pod nowo odsłoniętą tablicą wieńce i znicze, w milczeniu oddając hołd wszystkim Rodakom poległym przed rokiem na smoleńskiej ziemi.
Rok temu, 10 kwietnia we włocławskiej katedrze o godz. 11 została odprawiona prawdopodobnie pierwsza Msza św. pontyfikalna z dużym udziałem wiernych w intencji ofiar katastrofy. Tego dnia przypadała wówczas siódma liturgiczna rocznica święceń biskupich i ingresu do katedry włocławskiej bp. Wiesława Meringa. Na liturgii zgromadziło się wówczas stu kilkudziesięciu kapłanów oraz wielu wiernych. Na wiadomość o katastrofie, ks. bp Mering poprosił wszystkich, by intencją tej modlitwy stała się prośba o wieczne zbawienie dla Prezydenta RP i wszystkich poległych w katastrofie. Biskup włocławski wspominał wówczas odważne świadectwo wiary Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego życzliwość względem diecezji włocławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.