Włocławek: dzień otwarty w kościele seminaryjnym
04 maja 2009 | 11:34 | ks. an / ju. Ⓒ Ⓟ
W najbliższą niedzielę 10 maja Włocławskie Seminarium Duchowne otwiera dla osób z zewnątrz kościół seminaryjny pw. św. Witalisa.
Ta najstarsza świątynia Włocławka pochodząca z XIV wieku raz w roku udostępniana jest mieszkańcom miasta i chętnym, by przyjrzeć się seminaryjnemu życiu. 10 maja przypada odpust ku czci patrona kościoła – św. Witalisa.
Ta wyjątkowa okazja daje sposobność nie tylko do przekroczenia murów seminaryjnej świątyni, ale też do udziału w nabożeństwach i modlitwach razem z klerykami. Wierni będą mieli możliwość uczestniczenia w nieszporach i nabożeństwie majowym już w sobotę wieczór, a następnie w niedzielnych Mszach św., jutrzni i nieszporach oraz nabożeństwie majowym. Zwłaszcza suma odpustowa przyciąga znaczną liczbę uczestników. Tradycyjnie tego dnia do Seminarium zapraszani są też rodzice alumnów roku I i VI.
Kościół pod wezwaniem św. Witalisa jest najstarszym zabytkiem architektonicznym Włocławka. Został wystawiony przez bp. Macieja Gołańczewskiego w 1330 r., zaraz po zburzeniu Włocławka i spaleniu dawnej katedry nad Wisłą przez Krzyżaków w 1329 r. Zbudowano go w stylu gotyckim z palonej cegły.
Prezbiterium ma charakterystyczne odchylenie od osi symetrii w lewo, co ma przypominać pozycję umierającego na krzyżu Jezusa. W latach 1330-1411, tj. do czasu ostatecznego ukończenia budowy nowej bazyliki katedralnej, kościół św. Witalisa spełniał rolę tymczasowej katedry. Potem został oddany do użytku znajdującego się w pobliżu szpitala (przytułku) pod wezwaniem Św. Witalisa.
Erygowane w 1569 r. Seminarium duchowne zajęło część zabudowań szpitalnych i kościół Św. Witalisa. Stał on jednak osobno, w pewnej odległości od budynków seminaryjnych i był otoczony ogrodzonym cmentarzem. W 1843 r. pobudowano nowy pawilon seminaryjny, do którego włączono kościół św. Witalisa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.