Włocławek: Msza w 9. liturgiczną rocznicę sakry i ingresu bp. Meringa
15 kwietnia 2012 | 17:30 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Księża diecezji włocławskiej 14 kwietnia świętowali 9. liturgiczną rocznicę święceń biskupich bp. Wiesława Meringa i jego ingresu do katedry we Włocławku. Jubilat, który przewodniczył koncelebrowanej przez stu kapłanów Mszy powiedział, że „wraz z upływem czasu coraz bardziej rośnie w nim poczucie dumy, z dziedzictwa, starożytności i czcigodności Kościoła włocławskiego”.
Za najważniejsze zadanie, jakie czeka obecnie diecezję włocławską bp Mering uważa nową ewangelizację. „Nowa ewangelizacja zaczyna się w naszym sercu od jego nawrócenia. Tylko czy starczy nam gorliwości, by zapalić płomień Bożej miłości?” – pytał zebranych w katedrze duchownych.
Ks. Lesław Witczak, ekonom diecezjalny, który wygłosił podczas Mszy kazanie powiedział, że wezwanie Jezusa „idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” jest wciąż aktualne. Przez wieki „kolejne pokolenia uczniów Jezusa podejmowały to wezwanie, aby Dobra Nowina docierała tam, gdzie żyje, pracuje i cierpi człowiek. Gdzie szuka on ostatecznego sensu swojego losu” – mówił kaznodzieja.
Przypomniał też treść dekretu II Soboru Watykańskiego O pasterskich zadaniach biskupów w Kościele. Zaznaczył, że biskupi to przede wszystkim pasterze dusz, mający nadawać trwałość dziełu Jezusa Chrystusa. Jako następcy apostołów mają oni, być pasterzami ludzi, a „być pasterzem Kościoła znaczy miłować Chrystusa i Jego owczarnię na wzór Mistrza, który wydał siebie, aby ten Kościół ocalić”.
Bp Mering święcenia biskupie przyjął w przypadające wówczas 26 kwietnia 2003 r. święto Miłosierdzia Bożego i tego dnia odbył ingres do katedry we Włocławku. Sakry udzielił mu ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk (obecnie Prymas Polski), a współkonsekratorami byli jego poprzednik biskup włocławski Bronisław Dembowski i biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.