Włocławek: obradował Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Niewierzącymi
12 marca 2010 | 15:48 | ks. an Ⓒ Ⓟ
„Media w dialogu z niewierzącymi” to temat spotkania Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Niewierzącymi, jakie odbyło się 12 marca we Włocławku. Na czele tego gremium stoi biskup włocławski Wiesław Mering.
Temat spotkania rozwinęli w swoich wystąpieniach ks. Marek Gancarczyk – redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” i ks. Marcin Idzikowski z Wydziału Katechetycznego Kurii we Włocławku.
W referacie „Media katolickie wobec problemu niewiary na przykładzie doświadczeń Redakcji «Gościa Niedzielnego» w starciu z kulturą antychrześcijańską – refleksje wokół sprawy Alicji Tysiąc” ks. Gancarczyk przypomniał o niedawnym raporcie dotyczącym skali aborcji w Europie. Określono ją tam jako pierwszą przyczynę śmierci w Europie. Redaktor zapytał o reakcję na tę i inne podobne fakty. „Dlaczego nikt nie protestuje? Kto nas wprowadził w to odrętwienie. Brak reakcji coś mówi o naszym świecie” – zastanawiał się redaktor naczelny katolickiego tygodnika.
W odpowiedzi wysunął tezę, że dziś z przestrzeni publicznej, a media zajmują w niej spory obszar, usunięto Boga. „Nie mam na myśli przekazywania informacji o Kościele i religii. To wszystko ma miejsce. Ale nie ma Boga, który byłby argumentem za takim czy innym działaniem lub postawą” – dodał prelegent. Stwierdził także, że „gdy ludzie chcą zabić Boga, to pierwszą ofiarą na tej drodze jest człowiek. Taka jest prawda o 3 milionach ofiarach aborcji w 2008 r.”.
Zdaniem kapłana zgoda w prawie na zabijanie dzieci nienarodzonych powoduje rozchwianie w prawodawstwie w ogóle. Odnosząc się do sprawy ostatniego wyroku w sprawie Alicji Tysiąc, ks. Gancarczyk powiedział, że nie zniechęci to do bycia odważnym w głoszeniu ewangelicznego orędzia.
Ks. Marcin Idzikowski zajął się problemem „Internet jako narzędzie dialogu z niewierzącymi”. Przypomniawszy, że Kościół musi wykorzystywać współczesne areopagi, wskazywał zalety i niebezpieczeństwa związane z Internetem. O ile dla wielu niewierzących katolicka strona internetowa staje się „pierwszą ewangelią”, o tyle wiara może być rozwijana tylko w żywym doświadczeniu wspólnoty Kościoła – podkreślił referent.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.