Włocławek: odpust w seminaryjnym kościele św. Witalisa
09 maja 2010 | 15:10 | ks. an Ⓒ Ⓟ
9 maja w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku odbywają się coroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Witalisa – patrona seminaryjnego kościoła. To jedyny dzień w roku, kiedy drzwi świątyni na co dzień dostępnej wyłącznie dla księży i alumnów, są otwarte dla wiernych z całego miasta.
O godzinie 12.00, celebrowana była uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Wiesław Meringa. Wokół ołtarza zgromadzili się nie tylko księża moderatorzy, profesorowie i alumni, ale liczne grono wiernych świeckich: dobrodziejów i przyjaciół najstarszej uczelni w mieście. Wśród uczestników liturgii wymienić należy rodziców alumnów roku I i VI, którzy zgodnie z wieloletnią tradycją odwiedzają w tym dniu seminarium.
Homilię podczas sumy odpustowej wygłosił diakon Marcin Lewandowski, który przybliżając zgromadzonym postać patrona kościoła, ukazał go jako ponadczasowy wzór wierności Bogu. Św. Witalis – żołnierz żyjący w I wieku po Chrystusie – dał świadectwo wierności Chrystusowi, pomimo niekorzystnych ku temu warunków. Jego świadectwo przemawia do ludzi XXI wieku, którzy poddani są natarczywym wpływom kultury antychrześcijańskiej. Również dziś trzeba dawać odważne świadectwo wierności Chrystusowi, mówił kaznodzieja. Zwracając się do rodziców alumnów, poprosił ich o modlitwę za ich synów.
Przemawiając na zakończenie uroczystej sumy ks. bp Wiesław Mering zwrócił uwagę na miejsce, w którym jest sprawowana. – Jest to najczcigodniejszy i najstarszy kościół Włocławka, serce seminarium. Tutaj wasi synowi składają się codziennie w ofierze na ołtarzu Chrystusa. Gdyby tego nie czynili, nie byłoby dla nich tutaj miejsca. Kapłaństwo wymaga bowiem pójścia naprzód, nie oglądania się wstecz, całkowitego oddania się Chrystusowi. – Każdy przyjazd rodziców do seminarium jest ogromnie ważny i przez alumnów oczekiwany, bo serce syna zawsze bije miłością do swoich rodziców. Módlcie się za swoich synów – apelował bp Mering.
Odpustowe uroczystości zakończą się wieczorem nabożeństwem majowym.
Przez cały czas trwania odpustu wierni mieli okazję do złożenia ofiary na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego, nabywając foldery i obrazki z modlitwą o powołania. Wszystkich ofiarodawców wspólnota WSD zapewnia o modlitwie w ich intencji.
Kościół seminaryjny pod wezwaniem św. Witalisa jest najstarszą świątynią w mieście. Zbudowany został w roku 1330 staraniem biskupa Macieja Gołańczewskiego. Do 1411 r. pełnił funkcję katedry. Następnie służył jako kaplica przy szpitalu (przytułku) św. Witalisa. W roku 1569 r. część pomieszczeń szpitalnych wraz z kościołem zagospodarowano na rzecz nowopowstałego seminarium duchownego. Obecnie świątynia ta pozostaje na co dzień zamknięta dla wiernych, służąc jako miejsce modlitwy kapłanów i alumnów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.