Włoszczowa: miasto uczci pamięć śp. Przemysława Gosiewskiego
12 kwietnia 2010 | 10:59 | dziar Ⓒ Ⓟ
W mieście i w obu parafiach trwają uroczystości upamiętniające śp. Przemysława Gosiewskiego, zasłużonego i popularnego posła ziemi włoszczowskiej.
„Włoszczowa była dla niego bardzo ważna, był u nas na wielu, nawet mało ważnych uroczystościach, a w najbliższy piątek miał być honorowym gościem rocznicowych uroczystości katyńskich i przywieźć tutaj własne orędzie z Katynia” – mówi KAI ks. Leszek Dziwosz, proboszcz parafii bł. Józefa Pawłowskiego.
W sobotę 10 kwietnia – w dniu katastrofy, wierni z obu włoszczowskich parafii uczestniczyli w zaplanowanej wcześniej uroczystości z okazji 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II, która odbywała się przed szpitalem miejskim, noszącym imię papieża Polaka. Modlono się wtedy wówczas za ofiary katastrofy, za prezydenta i jego małżonkę, a szczególnie za posła Gosiewskiego, wspominając jego związki z miastem.
Dzisiaj o godz. 19.00. jest zaplanowana Msza św. w parafii bł. Józefa Pawłowskiego w intencji ofiar tragedii w Smoleńsku. – „W homilii zwrócę uwagę na związki pana Gosiewskiego z Włoszczową. Zrobił dla tej ziemi bardzo dużo, choć przecież stąd nie pochodził. Wielu dopiero teraz dostrzega, jak był wybitną postacią i jaka to wielka strata dla całego narodu” – wyjaśnia ks. Dziwosz.
Podobna uroczystość jest zaplanowana w drugiej włoszczowskiej parafii, tzw. „starej” – pw. Wniebowzięcia NMP. Poseł Gosiewski oraz inne ofiary katastrofy zostaną uczczone podczas Eucharystii jutro o godz. 18.00.
Ks. prałat Edward Terlecki, proboszcz parafii i dziekan dekanatu włoszczowskiego, uzgadnia z władzami miasta projekt trwałego upamiętnienia śp. posła Gosiewskiego. Był on honorowym obywatelem Włoszczowy i twórcą m.in. słynnej w mediach i niepopularnej wśród polityków – stacji kolejowej na Centralnej Magistrali Kolejowej we Włoszczowie. W wyborach 2007 r. Gosiewski uzyskał najlepszy wynik w sowim okręgu (ponad 138 tys. głosów).
„W osobistym kontakcie był serdeczny, życzliwy, niezwykle uczynny i szybki w działaniu. Pomagał rozwiązywać zawiłości prawne, współpracował ze środowiskiem kombatanckim, wspierał różne inicjatywy naszych parafii, choćby upamiętnienie strajku młodzieży w obronie krzyży” – wspomina ks. prałat Terlecki.
Przemysław Gosiewski był ministrem – członkiem Rady Ministrów oraz wiceprezesem Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Równocześnie był przewodniczącym stałego komitetu Rady Ministrów. Trzykrotnie był wicepremierem, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS, związany z nim od 2001 r. W województwie świętokrzyskim tworzył struktury tej parafii.
Współpraca Przemysława Gosiewskiego z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi rozpoczęła się pod koniec lat 80. Brał udział w organizowaniu pierwszego zjazdu "Solidarności" po jej ponownej legalizacji w 1989 roku. Wspólnie z braćmi Kaczyńskimi zakładał Porozumienie Centrum. W czasie studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczął działalność opozycyjną. Miał 46 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.