Włoszczowa – trwają przygotowania do 40 rocznicy strajku szkolnego w obronie krzyży
19 listopada 2024 | 12:33 | dziar | Włoszczowa Ⓒ Ⓟ
Od 3 do 16 grudnia 1984 r. we Włoszczowie kilkuset uczniów zaprotestowało strajkiem wobec zdjęcia krzyży ze szkolnych ścian, młodzież wspierali katecheci i mieszkańcy, a wydarzenie odbiło się szerokim echem w kraju i w Europie. Główne uroczystości upamiętniające odbędą się 13 i 14 grudnia we włoszczowskich kościołach, w szkole, w ośrodkach kultury.
40 lat temu młodzież szkolna ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie wystąpiła w obronie krzyży, usuniętych przez dyrekcję szkoły z sal lekcyjnych. Nowe krzyże poświęcił ks. prob. Kazimierz Biernacki, jednak, zawieszone przez młodzież, ponownie zniknęły. Młodzież podjęła strajk. W proteście, w dniach 3 – 16 grudnia 1984 r., uczestniczyło ok. 700 uczniów oraz księża Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński. Na jego czele stanęła Alicja Groszek – przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Walczących wspierali rodzice, ale nie tylko. Mieszkańcy miasta dostarczali jedzenie i potrzebne środki czystości, a bp Mieczysław Jaworski codziennie przyjeżdżał do Włoszczowy i odprawiał Mszę świętą.
Ewa Kozioł-Celebańska, uczestniczka strajku, mająca status osoby represjonowanej z powodów politycznych uważa, że zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki w październiku 1984 r. już wzburzyło młodzież, a usunięcie krzyży – przesądziło o strajku. – Wszystkich nas dotknęły mniejsze lub większe represje, a największe chyba naszych katechetów, ks. Markę Łabudę, i ks. Andrzeja Wilczyńskiego. Zawieszono mnie w prawach ucznia i wykonywania praktycznej nauki zawodu. Po przywróceniu, za każdy dzień strajku musiałam odpracować dwa – mówi w rozmowie z KAI.
Strajk został zakończony 16 grudnia 1984 r. na prośbę bp. Jaworskiego, który obawiał się rozlewu krwi, wobec agresywnej postawy władz. Podczas Mszy św. na zakończenie protestu bp Jaworski porównał postawę młodzieży z obroną Westerplatte i uznał, że protest zakończył się moralnym zwycięstwem.
11 listopada 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył kilkoro uczestników strajku Złotymi Krzyżami Zasługi, część z nich otrzymała status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Na 13 – 14 grudnia 2024 r. we Włoszczowie zaplanowano uroczystości rocznicowe. Honorowego patronatu wydarzeniu udzielił Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Współorganizatorami obchodów są: biskup kielecki Jan Piotrowski, powiat włoszczowski oraz Komitet Organizacyjny przy Zespole Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.
Obchody 13 grudnia (piątek) rozpocznie Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, o godz. 11. Po Eucharystii nastąpi odsłonięcie tablicy na budynku szkoły, upamiętniającej 40. rocznicę strajku uczniów. O godz. 13 w Domu Kultury we Włoszczowie rozpocznie się akademia przygotowana przez środowisko szkoły, połączona z oficjalnymi przemówieniami oraz wspomnieniami uczestników strajku. Od godz. 14 Zespół Szkól Nr 3 ponownie zaprasza w swoje progi, celem zwiedzania wystawy rocznicowej, a o godz. 16 w Domu Kultury rozpocznie się panel edukacyjny dla młodzieży i mieszkańców powiatu włoszczowskiego.
Z kolei na sobotę 14 grudnia zaplanowano koncert pieśni religijnej i patriotycznej w sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego (godz. 15). Wystąpią chór „Niezastąpieni” pod dyrekcją Mieczysława Króla oraz zespół „Fabryka bzu”. Wśród propozycji towarzyszących wydarzeniu organizatorzy wskazują: wystawę „In hoc Signo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach oraz modlitewne czuwanie w intencji ojczyzny o obrońców krzyża Chrystusowego w kaplicy NMP Królowej Polski na Jasnej Górze (4-5 grudnia br.).
Dzisiaj włoszczowski Zespół Szkół Nr 3 im. St. Staszica liczy ok. 800 uczniów, zdobywających wiedzę w: liceum ogólnokształcącym, technikum oraz w branżowej szkole I stopnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.