Drukuj Powrót do artykułu

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Archikatedrze Lubelskiej

18 maja 2018 | 14:48 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

Im większa odpowiedzialność, tym większa musi być miłość – powiedział w kazaniu abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył uroczystej Mszy świętej w archikatedrze podczas obchodów Dnia Strażaka.

W kazaniu arcybiskup przywołał postać patrona strażaków, Św. Floriana, który zginął w trakcie prześladowań chrześcijan. „W trudnych czasach dochował wierności swojej wierze” – powiedział metropolita wskazują, że świadectwo św. Floriana jest ciągle aktualne, bo wciąż istnieje wierność przyjętym zobowiązaniom. Nawiązywał tym do pełnionej przez strażaków służby: „Święty Florian stał się patronem ludzi, którzy śpieszą z pomocą w niezwykle trudnych sytuacjach”.

Arcybiskup zaznaczył też, że nie tylko sprzęt i praktyka są ważne podczas niesienia pomocy, ale i ludzie, którzy podejmują się tego zadania. „Najważniejszy zawsze jest człowiek, bo tam, gdzie sprzęt zawodzi, tam on odnajduje sposób, jak życie ocalić” – powiedział abp Budzik. Podziękował również strażakom za pełnioną przez nich niebezpieczną misję. Życzył także, by w przyszłości nadal mogli cieszyć się takim zaufaniem i uznaniem społecznym.

Msza święta rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia sztandarów służb wojewódzkich do archikatedry. Strażakom towarzyszyli reprezentanci policji oraz wojska, a także emerytowani przedstawiciele pożarnictwa. Uroczystość zakończyła się na placu katedralnym, gdzie podczas krótkiej parady zaprezentowali się wszyscy obecni uczestnicy obchodów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.