Wojewódzkie obchody 70. rocznicy powstania Armii Krajowej
14 lutego 2012 | 15:53 | rk Ⓒ Ⓟ
Wojewódzkie uroczystości 70. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową odbyły się 14 lutego w Żywcu. Z tej okazji uroczystą Mszę św. w miejscowej konkatedrze odprawił bp Tadeusz Rakoczy. Wspólnie z ordynariuszem bielsko-żywieckim, modlili się przy ołtarzu inni kapłani, w tym gospodarz świątyni, ks. infułat Władysław Fidelus oraz kapelan Armii Krajowej obwodu żywieckiego, ks. prałat Stanisław Kozieł.
Biskup zwrócił uwagę w homilii, że Związek Walki Zbrojnej, a później Armia Krajowa, były formacjami, które powstały w oparciu o wiarę w niezłomność ducha żołnierskiego. Duchowny podkreślił, że żołnierze tych formacji zawsze odwoływali się do wartości religijnych i przypomniał o ich dramatycznych i tragicznych losach po zakończeniu II wojny światowej, gdy komuniści surowo ich prześladowali, a o samej Armii Krajowej przez wiele lat nie można było mówić.
Po liturgii ulicami Żywca przemaszerował V Pułk Korpusu Ochrony Pogranicza, a przed budynkiem Miejskiego Centrum Kultury odbyły się pokazy militarne przygotowane przez grupę rekonstrukcji historycznej – Batalionu Obrony Narodowej w Żywcu. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu zaprezentowali okolicznościowy montaż muzyczno-poetycki. Wygłoszono wykład poświęcony niemieckiej akcji wysiedleń mieszkańców Żywiecczyzny podczas II wojny światowej, podsumowano także Wojewódzki Konkurs Historyczny pod patronatem katowickiego oddziału IPN.
Organizatorem wtorkowych uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Zarząd Okręgu Śląskiego w Katowicach oraz Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.
14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, generała Władysława Sikorskiego, powstała Armia Krajowa. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.