Wojewódzkie obchody święta policji w Gorzowie Wielkopolskim
23 lipca 2024 | 16:11 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Mszą św. 23 lipca w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, złożeniem kwiatów przed obeliskiem pamięci poległych na służbie policjantów oraz festynem rodzinnym na Placu Grunwaldzkim, uczczono wojewódzkie obchody święta lubuskiej policji w Gorzowie Wielkopolskim.
Modlitwie w intencji policjantów i ich rodzin oraz tych, którzy już odeszli, przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Adrian Put.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wicewojewoda lubuski Maciej Siwicki, przedstawiciele służb mundurowych, administracji i władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz kapelan lubuskiej policji ks. Jerzy Piasecki, który jest proboszczem gorzowskiej parafii pw. Chrystusa Króla.
Oprawę muzyczną liturgii Mszy św. zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, pod kierunkiem kapelmistrza podinsp. Adama Witiwa.
Bp Adrian Put przypomniał historyczny czas powołania państwowej policji w 1919 r. a potem, gdy już w suwerennej Polsce w 1995 r. ustanowione zostało przez Sejm święto policji. – Dzień ten jest świętem waszej formacji służącej obywatelom i całemu społeczeństwu – podkreślił duchowny.
W kazaniu hierarcha nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o Winnym Krzewie, w której mówi się o umęczonych ludziach szukających u Jezusa pocieszenia, pomocy i odpowiedzi na nurtujące pytania. Odnosząc się do dzisiejszych czasów bp Put podkreślił, że jedynie trwając w relacji z Krzewem Winnym możemy uczynić swoje życie ofiarną służbą dla Boga i dla drugiego człowieka. – W miejsce boskiego gospodarza i prawodawcy staje Chrystus, przez którego przychodzi do nas łaska i prawda. Jednak do trwania, uczeń czerpiący soki z Winnego Krzewu, staje się i pozostaje osobą w pełni wolną – zauważył duszpasterz, wyjaśniając, że Bóg pozostawia swobodę decydowania, czy chcę opowiedzieć się za, czy przeciwko Stwórcy, za życiem czy przeciw życiu. – Człowiek trwający w Winnym Krzewie zaproszony jest by czynić dobro ale niestety często w imię wolności wybiera zło – zauważył kapłan.
Dalej bp powiedział, że ów paradoks wolnego wyboru powoduje, że społeczeństwa ale też jednostki muszą bronić się przed tymi, którzy nadużywają wolności do złych celów. W tej perspektywie dostrzega się ogromną potrzebę istnienia takich służb jak policja, która stoi na straży porządku prawnego i ładu społecznego.
– Policja to dzisiaj formacja o ugruntowanej pozycji strzegąca porządku i pomagająca poszczególnym osobom i całemu społeczeństwu, rozwijać się w harmonii i spokoju. Policjanci służą wszystkim mieszkańcom polskiej ziemi niezależnie od wiary, poglądów politycznych, przynależności partyjnej czy narodowości. Dziś dziękujemy za waszą służbę i profesjonalizm. Codziennie narażacie swoje siły, zdrowie, a często także życie, by inni mogli żyć i rozwijać się w bezpiecznym państwie. Jednocześnie prosimy Tego, który mówi, że jest Krzewem Winnym aby nieustannie was wspierał swoim błogosławieństwem i chronił w waszej codziennej służbie – powiedział bp Put.
Przed rozpoczęciem Mszy św. proboszcz katedry ks. Mariusz Kołodziej polecił mundurowych i ich rodziny, pracowników policji oraz tych, którzy polegli podczas służby, opiece Bożej przez wstawiennictwo patrona policjantów św. Michała Archanioła.
Uroczysta Msza św. rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu narodowego przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Orkiestra zapewniła także oprawę muzyczną całej Eucharystii. Na zakończenie odśpiewano „Boże coś Polskę”.
Wrocławska orkiestra powstała w 1974 r. Do doniosłych momentów jej działalności, należy m.in udział w Pielgrzymce Wojska i Policji, podczas której zaprezentowała się przed św. Janem Pawłem II oraz wzięła udział w uroczystej Mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Monte Cassino. Wydarzenia te miały miejsce w listopadzie 2000 roku.
W województwie lubuskim służy około 3 tys. policjantów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.