„Wokół Eucharystii” – zbiór konferencji dla biskupów o. prof. W. Giertycha OP
04 czerwca 2020 | 11:10 | jw / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Teolog Domu Papieskiego o. prof. Wojciech Giertych w listopadzie 2019 r. głosił w Częstochowie rekolekcje dla polskich biskupów. Konferencje ukazały się niedawno w książce „Wokół Eucharystii. Rekolekcje dla biskupów”. Jak zauważa dominikanin, Eucharystia jest największym darem Boga i skarbem całego Kościoła.
O. Giertych opisuje, że przygotowywał kiedyś do chrztu dorosłego, który zadał mu fundamentalne pytanie: „Dlaczego Pan Jezus musiał umrzeć za nasze grzechy?”. Ludziom wychowanym w wierze wydaje się to oczywiste, ale wyjaśnienie tej kwestii osobie dorosłej, która do tej pory nie miała do czynienia z Kościołem, wcale nie jest proste. „Co rzeczywiście dokonało się na krzyżu i dlaczego jest to takie ważne?” – m.in. na to pytanie odpowiadał podczas rekolekcji.Głównym tematem konferencji jest Eucharystia jako Dar z Siebie, który składa za nas Jezus. Naturę tego Daru najlepiej oddaje – zdaniem dominikanina – angielskie słowo „anonement” (łacińskie „adunamentum”), tłumaczone na polski jako „pojednanie”, „odkupienie”, „doprowadzenie do pełnej jedności”. „Kościół i świat trzeba uzdrawiać mocą Bożą, a nie ludzką. Rzecz w tym, by nie niweczyć mocy Krzyża, dawanej nam w Ofierze Mszy świętej, tylko w pełni z niej korzystać” – czytamy w książce.
Choć głównym wątkiem nauk rekolekcyjnych jest Eucharystia, książka stanowi także rzetelny i ciekawy przegląd wielu ważnych tematów, takich jak wiara, relację między wiarą a uczuciami (o. Wojciech Giertych zauważa, że katoliccy intelektualiści w Polsce najchętniej studiują filozofię), rodzaje modlitwy, natura chrześcijańskiej radości czy współczesny kryzys męskości. Teolog Domu Papieskiego nie waha się także przed wskazywaniem problemów. Pisze np. „We Mszy świętej nie kapłan, nie wspólnota, ale Chrystus jest w centrum, i to się musi przebijać w sposobie odprawiania, w modlitwie kapłana. Gdy przemienia się Mszę świętą w koncert, w polityczny wiec, w akademię rocznicową lub w wyraz narcyzmu księdza, to ludzie odchodzą. W liturgii szukają nie księdza, nie wspólnoty, ale Chrystusa, a gdy wyczuwają, że Chrystus dla księży jest nieważny, to przestają uczestniczyć w liturgii”.
Wojciech Giertych OP, „Wokół Eucharystii. Rekolekcje dla biskupów”, Wydawnictwo Giertych
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.