Wołanie o miłosierdzie Boga pierwszym krokiem do dialogu
18 stycznia 2012 | 00:17 | xpb Ⓒ Ⓟ
Uznanie słabości i wołanie o miłosierdzie Boga jest pierwszym krokiem do dialogu – powiedział bp Józef Szamocki podczas nabożeństwa Słowa Bożego w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu. Modlitewne spotkanie odbyło się w ramach obchodów XV Dnia Judaizmu w Polsce oraz II Tygodnia Kultury Żydowskiej.
„Bóg wkracza w naszą codzienność, jak wkroczył w życie Jakuba. Czasem niepokoi, ale zawsze chce błogosławić, byśmy umieli zachować swoją tożsamość” – mówił w homilii biskup pomoczy toruński. Hierarcha podkreślił, że gromadzimy się wspólnie na modlitwie, by pomagać sobie na drogach zbawienia, gdyż wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga.
Podczas nabożeństwa odczytano fragment Księgi Rodzaju o walce Jakuba z Bogiem nad potokiem Jabbok. Podczas tego spotkania Jakub otrzymuje od Boga błogosławieństwo i nowe imię, Izrael. „Bóg objawił się w życiu Jakuba i dał mu nową tożsamość, dał mu nowe życie” – powiedział bp Szamocki zwracając uwagę, że każdy z nas ma swój potok Jabbok, przy którym spotyka się z Bogiem.
Biskup podkreślił, że Bóg objawiając swoją miłość czyni nas swoimi przyjaciółmi. Przyjaźń z Bogiem pozwala stawać się świadkiem jedności i pokoju. „Bóg chce, byśmy przez szacunek i przyjaźń objawiali światu, że On jest obecny wśród nas, że On jest miłością. Nawet wtedy, gdy dochodzi do tak trudnych spotkań jak spotkanie Jakuba ze swoim bratem Ezawem” – dodał bp Szamocki.
Podczas nabożeństwa licznie zgromadzeni wierni modlili się za ofiary Holocaustu oraz za tych, którzy ocaleli i tych, którzy w tym trudnym czasie nieśli pomoc, by byli świadkami jedności, pokoju i braterskiej miłości.
Na zakończenie bp Szamocki udzielił uroczyste błogosławieństwo. „Idźmy, by mówić ludziom o Bogu, który jest miłością” – powiedział na zakończenie.
XV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest pod hasłem: „Odtąd nie będziesz zwał się Jakub, lecz Izrael.”
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.