Wolność ma otwarte oczy – biografia Bonhoeffera
08 maja 2007 | 17:30 | tom Ⓒ Ⓟ
„Dietrich Bonhoeffer – Wolność ma otwarte oczy” – to nowa biografia wybitnego niemieckiego teologa ewangelickiego i męczennika nazizmu wydana przez wydawnictwo „W drodze”. Jej autorem jest Josef Ackermann, znany niemiecki historyk i publicysta. Biografia ukazuje się w 62 rocznicę śmierci Bonhoeffera, który został stracony 9 kwietnia 1945 roku w obozie koncentracyjnym Flossenburgu.
Josef Ackermann odwołując się do licznych dokumentów i świadectw, napisał książkę prostą w odbiorze i dostępną dla szerokiej rzeszy czytelników.
Fascynującą sylwetkę Bonhoeffera ukazał na tle tragicznych wydarzeń historii Niemiec w czasie Republiki Weimarskiej i Trzeciej Rzeszy. Ackerman obok przedstawienia wydarzeń biograficznych główne punkty ciężkości stawia na ukazanie walki Bonhoeffera o zachowanie chrześcijańskich wartości w czasie, gdy „historia zerwała się z łańcucha”. „Nikt w Kościele ewangelickim, a także w Kościele katolickim, nie walczył tak jednoznacznie, wytrwale i odważnie przeciwko dyskryminacji Żydów, nikt nie osądzał równie bezkompromisowo błędnych nauk Niemieckich Chrześcijan i Zarządu Kościoła Rzeszy oraz nie zdecydował się na przejście do opozycji w walce przeciwko znieważaniu chrześcijańskiego światopoglądu w Niemczech. Ponadto, światowy ruch ekumeniczny odnalazł w nim twórczego i niestrudzonego bojownika, którego szczególną troską były chrześcijańska jedność, porozumienie miedzy religiami i wyzwaniami oraz pokój na świecie” – pisze w przedmowie Ackermann.
W słowie wstępnym kardynał Karl Lehmann wskazuje, że Bonhoeffer jest jednym z przedstawicieli Kościoła męczenników XX w. a „w wyniku wspólnych prześladowań przez antychrześcijańskie ideologie i rządy oparte na przemocy znikają granice pomiędzy poszczególnymi wyznaniami”.
Natomiast Władysław Bartoszewski w krótkiej nocie przypomina: „Niemiecki pastor ewangelicki został zamordowany przez hitlerowski reżim, ponieważ ośmielił się przeciwstawić upodleniu człowieka przez bestialski system i usankcjonowaniu cywilizacji śmierci. Wierność zasadom moralnym i opowiedzenie się po stronie uciskanych miało w tamtym czasie i w tamtych okolicznościach totalitarnego reżimu cenę życia lub śmierci. Nie oszukujmy się jednak – w każdym czasie i w każdych okolicznościach prawość nie jest tanim i łatwo dostępnym towarem”.
Biografia jest trzecią znaczącą książką jaką opublikowano w Polsce poświeconą postaci Bonhoeffera. Wcześniej wydano „Chrześcijanina w Trzeciej Rzeszy” autorstwa Anny Morawskiej w 1970 r. oraz Eberhardta Bethge „Dietrich Bonhoeffer” w 1996 r.
||Zobacz w naszej księgarni||
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.