Wolność religijna w niebezpieczeństwie
14 sierpnia 2011 | 12:15 | ts, st (KAI/RV) / ms Ⓒ Ⓟ
1/3 ludzkości nie może korzystać z wolności religijnej – wynika z najnowszego opracowania specjalistycznego instytutu w Stanach Zjednoczonych.
Z badań instytutu „Pew Research Center’s Forum on Religion and Public Life”, dotyczących lat 2006-2009, wynika, że 2,2 miliarda, czyli 32 procent napotyka trudności w praktykowaniu swej wiary. W raporcie zwrócono uwagę na skłonność rządów do stosowania coraz bardziej restrykcyjnych norm oraz nasilanie przemocy i wrogości wobec ludzi wierzących, nade wszystko chrześcijan. Sytuacja poprawiła się dla jednego procenta ludności świata. Brak tolerancji jest najbardziej dokuczliwy na Bliskim Wschodzie i w Europie – stwierdza opracowanie. Zauważa, że choć na Bliskim Wschodzie mieszkają przede wszystkim muzułmanie, to jest wśród nich najwięcej wrogich sobie grup. Również chrześcijanie i żydzi w tym regionie są często dyskryminowani.
Pięć spośród 10 państw, w których amerykańscy naukowcy stwierdzili wrogość wobec wyznawców określonych wspólnot religijnych, leży w Europie. Są to: Bułgaria, Dania, Rosja, Szwecja i Wlk. Brytania. Wśród 25 najbardziej zaludnionych krajów świata znaczną dyskryminację społeczną, lub ataki na „innowierców” zdarzają się najczęściej w Chinach, Nigerii, Rosji, Tajlandii, Wlk. Brytanii i Wietnamie. Największe ograniczenia wolności religijnej przez państwo zanotowano – według „Pew Research Center” – w Egipcie i Francji.
Jak zauważył w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego przedstawiciel OBWE ds. walki z rasizmem, ksenofobią i dyskryminacją, włoski socjolog, Massimo Introvigne dane te nie są żadnym zaskoczeniem i potwierdzają informacje z innych źródeł, w tym i tę, że trzy czwarte ofiar śmiertelnych prześladowań religijnych stanowią chrześcijanie, a za ich zgon odpowiadają reżimy totalitarne lub fundamentaliści innych religii. Natomiast w przypadku muzułmanów, są oni niekiedy mordowani – jak ma to miejsce na przykład w Indiach – przez fundamentalistów hinduistycznych: nade wszystko jednak padają ofiarą starć między sunnitami a szyitami, czyli w obrębie różnych odłamów islamu.
Odnosząc się do dyskryminacji w krajach Unii Europejskiej Introvigne zaznacza, że choć nie można ich traktować na równi morderstwami, to jednak również w tym przypadku trzeba wyrażać niepokój z powodu łamania praw człowieka do wolności religijnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.