Wolność, świętość i patriotyzm wg ks. prof. Granata – sympozjum
06 grudnia 2011 | 19:41 | apis Ⓒ Ⓟ
O wolności, świętości i patriotyzmie w ujęciu ks. prof. Wincentego Granata – kandydata na ołtarze – mówić będą prelegenci sympozjum naukowego 10 grudnia w Sandomierzu. Rozważaniom naukowym towarzyszyć będzie modlitwa o rychłą beatyfikację.
Mszy św. w intencji o rychłą beatyfikację sprawowanej w kościele seminaryjnym p.w. św. Michała Archanioła przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik. Homilię wygłosi ks. prof. KUL dr hab. Krzysztof Guzowski – dyrektor Instytutu Teologii Dogmatycznej
Po jej zakończeniu ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz poświęci Oratorium Sługi Bożego, w którym zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt pamiątki z życia i działalności wybitnego duchownego.
Sympozjum, które prowadził będzie ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec, postulator w procesie beatyfikacyjnym rozpocznie słowem wprowadzającym bp Krzysztof Nitkiewicz.
Referat pt. „Idea wolności w personalizmie ks. prof. Wincentego Granata” wygłosi ks. prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z kolei ks. prof. dr hab. Walerian Słomka z KUL będzie mówił o „świętości nadzwyczajnej w zwyczajności” kandydata na ołtarze.
Osobiste świadectwa przedstawią: prof. dr hab. Piotr Paweł Gach z KUL pt. „Cierpliwy w służeniu Bogu i Ojczyźnie” oraz Maria Wrzeszcz, redaktor Encyklopedii Katolickiej pt. „Ks. Rektor Wincenty Granat – obrońca prześladowanych studentów”.
Siostra dr Halina Szumił zaprezentuje wiedzę na temat tego, co się znajduje na temat sługi Bożego w aktach Instytutu Pamięci Narodowej. Podsumowania sympozjum dokona ordynariusz diecezji sandomierskiej.
Decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego podjął bp Wacław Świerzawski na skutek próśb osób indywidualnych, kapituły katedralnej oraz wielu uczniów ks. Wincentego Granata, powołując 9 maja 1995 r. trybunał diecezjalny do przeprowadzenia dochodzenia kanonizacyjnego. Obecnie diecezjalny proces zmierza ku końcowi. Pracę swą zakończyły najważniejsze komisje: historyczna i komisja teologów-cenzorów itp.
W wyłożonej od 11 grudnia 2010 r. do 30 listopada br. Księdze Łask i Podziękowań przy grobie kandydata na ołtarze w kościele św. Michała Archanioła w Sandomierzu wpisało się ponad 90 osób. Księga ta jest zbiorem świadectw ludzi prostych i uczonych, księży, sióstr zakonnych, ludzi różnej kultury i wykształcenia. Zapisane są w nich najrozmaitsze tajemnice ludzkich przeżyć cierpień i radości, upadków na duchu i rozczarowań, wdzięczności i radosnej nadziei. Uwidacznia się w nich głębokie przekonanie ich autorów, iż otrzymane łaski- zmiana w sytuacji duchowej, materialnej, zdrowotnej, rodzinnej – nastąpiła na wskutek wstawiennictwa sługi Bożego ks. W. Granata.
Kandydat na ołtarze urodził się 1 kwietnia 1900 roku w Ćmielowie. Przyjął święcenia kapłańskie w 1924 roku w Sandomierzu. Był wieloletnim wykładowcą – teologiem sandomierskiego seminarium, a także profesorem (1952-1970) i rektorem (1965-1970) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich dogmatyków przez całe życie prowadził intensywną pracę naukową, której owocem jest ponad 330 publikacji. Jest autorem szeregu prac o charakterze filozoficzno-teologicznym, w tym dziewięciotomowej Dogmatyki katolickiej oraz dwutomowego dzieła: Ku człowiekowi i Bogu w Chrystusie. Brał m.in. udział w pracach redakcyjnych Encyklopedii Katolickiej, „Roczników Teologiczno-Kanonicznych” oraz „Zeszytów Naukowych KUL”. Zmarł w opinii świętości 11 grudnia 1979 r. w Sandomierzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.