Wolontariusze Caritas Kielce w projektach ekologicznych
17 lutego 2020 | 14:57 | dziar / hsz | Kielce Ⓒ Ⓟ
Szkolne Koła, Parafialne Zespoły oraz Centra Wolontariatu Caritas zainicjowały wraz ze swoimi społecznościami już blisko 50 lokalnych projektów ekologicznych, odpowiadając na apel papieża Franciszka o ekologiczne nawrócenie, o które Ojciec Święty apeluje w encyklice „Laudato si”.
Działania wolontariuszy Caritas są wyrazem troski o ziemię, jako wspólny dom wszystkich jej mieszkańców oraz pochwałą dzieła stworzenia. Caritas Diecezji Kieleckiej włącza się w to dzieło z innymi 12. diecezjami, dba o środowisko naturalne i popularyzuje zagadnienia z zakresu ekologii integralnej.
Szkolne Koła Caritas, Parafialne Zespoły oraz Centra Wolontariatu Caritas Kieleckiej realizują w swoich lokalnych środowiskach ok. 50 projektów ekologicznych. Są to m.in. warsztaty mydlarskie „Mydło robimy, środowisko chronimy”, Ekologiczna Oaza Parafialna, projekty recyklingowe, np. „Kocham, nie śmiecę”, edukacyjna inicjatywa szkolna „Małe kroczki”.
W te inicjatywy wpisuje się powstający w Gorzkowie Ogród Biblijny na stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz istniejący od 2008 r. w Proszowicach – pierwszy w Polsce – Ogród Biblijny. Został założony przy Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Kieleckiej. Rokrocznie od marszu godności osób niepełnosprawnych rozpoczyna się tam Święto Ogrodów.
W ramach projektu odbywają się warsztaty diecezjalne i krajowe dla animatorów oraz wolontariuszy. Zaplanowano wizyty studyjne w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Przestrzenią do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń są konferencje naukowe „Creatio Continua”, oraz organizowane w diecezjach niedziele świętego Franciszka. Kampania informacyjna obejmuje całą Polskę, łącznie 16 milionów odbiorców.
Animatorzy diecezjalni i lokalni działacze na rzecz środowiska i ekologii wspierani są merytorycznie przez zespół ekspertów, m.in. dr. Tomasza Rożka, o. prof. Zdzisława Kijasa, ks. prof. Ryszarda Sadowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.