Wolontariusze Caritas: pomaganie daje radość
03 grudnia 2020 | 15:20 | Caritas Polska, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jest ich blisko 90 tys. Różni ich wiek, miejsce zamieszkania, życiowe doświadczenie, łączy – chęć niesienia pomocy potrzebującym. Z okazji obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Caritas Polska dziękuje wszystkim wolontariuszom Caritas za ich codzienną pracę i zaprasza na dedykowany im koncert online.
Angażują się w ogólnopolskie i lokalne akcje charytatywne (m.in. kwesty, zbiórki żywności), pomagają seniorom, prowadzą korepetycje dla dzieci potrzebujących wsparcia w nauce. Działają w Parafialnych Zespołach Caritas (jest ich ponad 3,2 tys. w całej Polsce), 38 Centrach Wolontariatu oraz w Szkolnych Kołach Caritas, których w polskich szkołach funkcjonuje ponad 2,6 tys. (tylko w ostatnich dwóch latach powołano ich blisko 400). Pasją pomagania zarażają ich lokalni liderzy, tacy jak Urszula Antosz-Rekucka, katechetka i opiekunka SKC w Mszanie Dolnej, która pod patronatem Caritas działa na rzecz potrzebujących już od 15 lat.
Odsetki od dobrej energii
– Założyłam trzy Szkolne Koła Caritas – tam, gdzie pracowałam: w wiejskiej szkole w Łostówce, LO w Mszanie Dolnej, a teraz w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej – opowiada pani Urszula. – Pomagamy chorującym uczniom, czy osobom z lokalnego środowiska, urządzając kiermasze ciast, kwesty, zbiórki, koncerty. Odwiedzaliśmy pensjonariuszy domu pomocy z programami artystycznymi, kolędą lub tak po prostu, bez okazji (teraz to niemożliwe z powodu pandemii). Wspieramy polską pallotynkę s. Dominikę Laskowską w Kongo, a także siostry karmelitanki w Burundi i Polaków na Ukrainie, w Gródku Jagiellońskim – wylicza.
– Teraz przygotowujemy kartki świąteczne dla bezdomnych, więźniów i pacjentów psychiatrycznych. Dzięki temu, że mamy fanpage na FB (https://www.facebook.com/kolocaritas/), włącza się w nasze działania wiele osób niekoniecznie związanych ze szkołą. Widzę, jak skromne, samotne osoby rozkwitają, mogąc podzielić się wytwarzanym przez siebie rękodziełem na cele charytatywne. Teraz, ze względu na nauczanie zdalne i brak możliwości przeprowadzenia kwesty czy kiermaszu w szkole, wymyśliliśmy internetowe licytacje, by pomóc w budowie przedszkola dla afrykańskich maluchów. Dobro się mnoży; nie tylko wraca, ale się rozszerza w różnych kierunkach. Przynosi wiele wartości nie tylko obdarowanym, ale i darczyńcom. A ja tak naprawdę tylko trochę to wszystko rozkręcam i mam z tego więcej radości niż pracy, którą wkładam. Czasem się śmieję, że powinnam jakieś odsetki płacić od tej dobrej energii, którą z tego mam – żartuje Urszula Antosz-Rekucka.
Z paczką przez zaspy
Za swoją niestrudzoną działalność pani Urszula została w tym roku uhonorowana wyróżnieniem podczas gali Ubi Caritas – ekumenicznej uroczystości organizowanej dla uczczenia osób i instytucji dających szczególne świadectwo miłosierdzia poprzez pomoc w codziennej służbie na rzecz ubogich i potrzebujących. Podobne wyróżnienia przyznano także kilkorgu innych wolontariuszy Caritas, m.in. Bogumile Marzec, pełniącej funkcję prezesa Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach. Pani Bogumiła prowadzi zbiórki żywności w ramach akcji „Tak. Pomagam!” i „Kromka chleba dla sąsiada”, a także kwesty na rzecz ubogich, przygotowuje paczki i przekazuje je potrzebującym. W parafii koordynuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i program „Na codzienne zakupy” – odwiedza seniorów, robi im zakupy, rozmawia z nimi poświęcając im swój czas. Włączyła się w akcję #PomocDlaSeniora”, dzięki której osobom starszym i chorym, zagrożonych koronawirusem, dostarczane były paczki żywnościowe. To właśnie docieranie z pomocą do potrzebujących, zwłaszcza zimą, pozostawiło w jej pamięci niezatarte wrażenia.
– Wspomnienia z lat, kiedy opady śniegu i zaspy były bardzo duże, a ja z przyjaciółką roznosiłyśmy paczki z żywnością do rodzin, dają mi ogromną radość. Do dziś pamiętam uśmiechnięte twarze, obdarowane osoby były trochę zmieszane, ale bardzo szczęśliwe. To były bardzo piękne chwile – uśmiecha się pani Bogumiła.
Bezdomnych… ostrzyc
Pomysłów na pomaganie jest tyle ilu wolontariuszy. Niektóre wydają się nieoczywiste. O pomocy żywnościowej, czy dobroczynnych koncertach słyszał każdy, ale żeby w służbie potrzebującym korzystać z nożyczek? Aleksandra Kos, uczestniczka projektu Caritas Polska „Czas na młodzież 2019 ”, wraz z grupą znajomych wymyśliła, zaplanowała i zrealizowała projekt społeczny „Mała zmiana czyni cuda”. Dzięki tej inicjatywie profesjonalni fryzjerzy zadbali o włosy osób bezdomnych.
– Będąc przez kilka lat wolontariuszką Caritas, miałam okazję pomagać osobom w wieku senioralnym, osobom chorym, czy dzieciom pochodzącym z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Tym razem bardzo chciałam zaangażować się w pomoc osobom w kryzysie bezdomności, ponieważ zauważyłam, że bardzo często ich problemy są marginalizowane, a one same dehumanizowane. Na zasadzie „powinien pójść poszukać pomocy… ale niech nie jedzie tym samym autobusem co ja” – tłumaczy pani Aleksandra. – Choć oczywistym jest, że to nie szata zdobi człowieka, możliwość zachowania odpowiedniej higieny pozwala nam poczuć się pewniej i odzyskać poczucie godności. Dlatego właśnie wraz z całym zespołem uznaliśmy ten aspekt za kluczowy i postanowiliśmy dołożyć starań, aby podczas realizacji naszego projektu zapewnić osobom w kryzysie bezdomności codzienny dostęp do usług fryzjerskich – dodaje.
Najbardziej lubię to uczucie…
Wielu młodych wolontariuszy przyciąga projekt Caritas Laudato si’, będący odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka do troski o środowisko oraz potrzebę budzenia ekologicznej wrażliwości. W jego ramach w całej Polsce powstają lokalne ekoprojekty, odpowiadające na takie wyzwania jak problemy z segregacją śmieci, brakiem wody, czy smogiem. Tematyka ekologiczna zainteresowała m.in. 12-letniego Antka Wańcickiego, należącego do Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej Sióstr Pijarek w Rzeszowie. Chłopiec zaangażował się w projekt Caritas Laudato si’. Ukończył warsztaty z projektowania krajobrazu i ochrony bioróżnorodności i wraz z kolegami, w miejsce wysypanego żwirem i utwardzonego betonem terenu przyszkolnego stworzyli ogród, który stał się enklawą zieleni przyjazną dla uczniów. W prace na rzecz wspólnej przestrzeni zaangażowali się rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz dyrektor szkoły. Wcześniej, mimo młodego wieku, Antek brał udział w zbiórkach żywności i zabawek, w szkolnych kiermaszach na rzecz potrzebujących, pomagał też podczas turnusów wakacyjnych i ferii dla dzieci potrzebujących wsparcia.
– W pracy wolontariackiej najbardziej lubię to uczucie, kiedy wiem, że komuś pomogłem. Dla mnie wolontariat to pomaganie ludziom i fajnie się z tym czuję – podsumowuje Antek.
Oratorium w podziękowaniu
Z myślą o Antku, paniach Aleksandrze, Bogumile i Urszuli oraz tysiącach innych wolontariuszy Caritas w całej Polsce, Caritas Polska organizuje okolicznościowy koncert, który 5 grudnia, w Dniu Wolontariusza będzie można obejrzeć online. „Oratorium o Stworzeniu” to osiem utworów autorstwa Barbary Derlak i Sebastiana Wielądka, powstałych na bazie fragmentów biografii świętego Franciszka. Duet na co dzień zajmujący się literaturą apokryficzną, za namową br. Szymona Janowskiego przyjrzał się źródłom franciszkańskim i odkrył tam nieprzebrane morze inspiracji. Święty Franciszek okazał się nie tylko barwną postacią, ale i duchowym nauczycielem, który może przemawiać do współczesnego człowieka w dobie dramatycznych prognoz dla naszej planety.
– Tym koncertem chcemy wszystkim wolontariuszom podziękować za ich zaangażowanie, twórczą aktywność, za ich pasję i wytrwałość. Serdecznie zapraszamy wszystkich na godz. 18.00 w sobotę – mówi br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Początek koncertu 5 grudnia (sobota) o godz. 18.00. Transmisja online pod adresami: CaritasPL oraz CaritasLaudatoSi.
Można także dołączyć do wydarzenia pod adresem lub oglądać za pośrednictwem strony internetowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.