Wolontariusze z Dolnego Śląska wysprzątają 145 ukraińskich cmentarzy
03 lipca 2018 | 18:51 | pgo / pz | Wrocław Ⓒ Ⓟ
1300 wolontariuszy z Dolnego Śląska wyruszyło na Ukrainę, aby porządkować 145 cmentarzy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku udało się zebrać ok. 200 tys. zł na porządkowanie mogił. Honorowy patronat nad akcją objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz kard. Henryk Gulbinowicz.
IX edycja akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” rozpoczęła się dzisiaj wyjazdem wolontariuszy z przed Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Wolontariuszy, którzy udadzą się m.in. na cmentarze w okolicach w Żytomierza, Tarnopola, czy Lwowa pożegnali m.in. Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP oraz Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.
Mogiły na Ukrainie przez 10 dni będzie porządkowało 1300 osób. – Głównie to młodzież szkolna, ale też studenci. W tym roku najmłodsza wolontariuszka ma 9 lat, najstarsza grupa to ponad 40 studentów – mówi w rozmowie z KAI Grażyna Orłowska – Sondej, prezes Fundacji Studio Wschód.
W ramach akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wolontariusze nie tylko uporządkują, ale też zinwentaryzują zapomniane polskie nekropolie. – Na każdym cmentarzu dzieci szczególnie uważnie zwrócą uwagę na sporządzenie dokumentacji fotograficznej i opisowej żołnierskich mogił na wszystkich 145 nekropoliach – podkreśla Orłowska – Sondej. Dokumentacja ta pojawi się na stronie www.studiowschod.pl.
Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną odrestaurowane dwa pomniki. – Już w ubiegłym roku na 11 listopada odnowiliśmy pomnik Żołnierzy Żelaznej Brygady w Pasiecznej. W tym roku rozpoczęliśmy już prace restauratorskie pomników Żołnierzy Żelaznej Brygady w Zielonej i bardzo zaniedbanej mogiły wojskowej na bardzo zniszczonym cmentarzu z czasów wojny polsko-bolszewickiej w Niżniowie – dodaje.
Honorowy patronat nad akcją objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz kard. Henryk Gulbinowicz. Patronami akcji są również Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu i Dolnośląski Kurator Oświaty.
Dzięki akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” od 2010 roku udało się zinwentaryzować ok. 100 tys. polskich mogił.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.