Wolsztyn pamięta o ks. Teodorze Lerchu (zapowiedź)
28 sierpnia 2012 | 18:06 | bt Ⓒ Ⓟ
Jutro, 29 sierpnia, w Wolsztynie odbędzie się ceremonia nadania skwerowi przed budynkiem byłego Niższego Seminarium Duchownego imienia jego dyrektora, ks. Teodora Lercha.
Uroczystości upamiętniające osobę ks. Teodora Lercha, pierwszego i jedynego dyrektora istniejącego w latach 1949–1960 Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie, rozpocznie o godz. 11 Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Eucharystię w kaplicy Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo koncelebrować będą księża absolwenci niższego seminarium.
Także Rada Miasta Wolsztyna postanowiła uczcić ks. Teodora Lercha zasłużonego dla tego miasta i archidiecezji poznańskiej i nazwać jego imieniem skwer przylegający do gmachu byłego seminarium. Po Mszy św. nastąpi więc poświęcenie i odsłonięcie tablicy Patrona skweru.
W dalszej części uroczystości, w Wolsztyńskim Domu Kultury, ks. prof. Anzelm Weiss oraz prof. Sylwester Dworacki, absolwenci Niższego Seminarium Duchownego, wygłoszą prelekcje przybliżające działalność tej placówki oraz postać jego dyrektora. W Muzeum Regionalnym w Wolsztynie zostanie natomiast otwarta wystawa poświęcona ks. Teodorowi Lerchowi.
Ks. Teodor Lerch (1918–1985) był dyrektorem istniejącego w latach 1949–1960 Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie. Placówka ta, działająca w bardzo trudnym dla Kościoła w Polsce okresie, była wyrazem lokalnego oporu przed władzą totalitarną oraz próbą szukania różnorakich form zachowania szkolnictwa katolickiego w systemie totalitarnym. Stąd też ks. Lerch wychował wielu wybitnych absolwentów seminarium, zarówno duchownych, jak i świeckich.
Ks. Lerch był jednocześnie wielkim sympatykiem muzyki i śpiewu. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Muzyki Kościelnej w archidiecezji poznańskiej, dyrygował też wolsztyńskim chórem parafialnym, a także chórem działającym przy kole śpiewaczym „Lutnia”. Kapłan zapisał się również jako aktywny organizator życia parafialnego i opiekun Krucjaty Eucharystycznej. Po zamknięciu seminarium przez władze komunistyczne, pełnił w latach 1960–1966 posługę proboszcza w Pępowie, a następnie w latach 1966–1985 – proboszcza w Gostyniu. Piastował też urząd dziekana dekanatu gostyńskiego i posiadał godność kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.