Wolsztyn: XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
27 lipca 2011 | 11:55 | ms Ⓒ Ⓟ
W Wolsztynie w archidiecezji poznańskiej rozpoczyna się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. – Program tegorocznego festiwalu wypełnią koncerty młodych, wybitnie utalentowanych artystów – mówi KAI ks. Sławomir Majchrzak, proboszcz wolsztyńskiej fary.
Ks. Majchrzak podkreśla, że festiwal cieszył się do tej pory dużym zainteresowaniem miłośników muzyki. – W tym roku będzie wiele ciekawych muzycznych tematów maryjnych – zauważa proboszcz kościoła pw. Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie.
Festiwal odbywać się będzie w pięć kolejnych niedziel w kościele Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Wolszynie. Podczas uroczystej inauguracji 31 lipca usłyszeć będzie można jednego z najbardziej cenionych słowackich organistów, Stanislava Surina, oraz Artu’S KWARTET, zespół kierowany przez Stanisławę Dziedziniewicz, wiolonczelistkę orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
Jak podkreśla Sławomir Kamiński z Akademii Muzycznej w Poznaniu, zadaniem festiwalu jest pielęgnowanie i rozwijanie muzycznych talentów. – Długie godziny spędzane podczas ćwiczeń na instrumencie nie zawsze przekładają się na późniejszy sukces, marzenia stają się rzeczywistością tylko w przypadku najwytrwalszych, silnych osobowości, dla których muzyka jest nieodłączną częścią życia, na dobre i na złe – mówi dyrektor artystyczny festiwalu.
Podczas festiwalu wysłuchać będzie można m.in. prof. Romana Grynia, wybitnego polskiego trębacza, a także trio fletowe z ciekawym programem złożonym z utworów Ivana Shekova, Francois Devienne i Laszlo Zempleni. Cztery pory roku Vivaldiego zagrają Paulina Tkaczyk i Stefan Plewniak w wersji na dwa instrumenty, skrzypce barokowe solo i klawesyn, który pełnić będzie rolę orkiestry. Zaprezentowane zostaną także dzieła organowe Johannesa Brahmsa i kameralne Karola Kurpińskiego.
Organy w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie zostały zbudowany przez L. Hartig’a, królewskiego organmistrza pruskiego w roku 1832.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.