Wprowadzenie relikwii bł. Męczenników z Markowej do katedry ełckiej
02 grudnia 2023 | 19:57 | mr | Ełk Ⓒ Ⓟ
Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów wprowadzono dziś uroczyście do katedry w Ełku. Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a relikwie wniósł do katedry i homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Dziewięcioosobowa rodzina Józefa u Wiktorii Ulmów została zamordowana przez Niemców podczas II wojny światowej za ukrywanie w swoim domu Żydów.
Zgromadzonych na uroczystej Mszy św. powitał ks. kan. dr Marek Bednarski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. Wskazał, że poprzez beatyfikację rodzina Ulmów została ukazana jako „wzór i przykład tego, że Ewangelią da się żyć, że Ewangelia pozwala nam wydobyć z naszego wnętrza to co jest najszlachetniejsze, najpiękniejsze”.
Współczesne rodziny chrześcijańskie potrzebują takich wzorów postawy wypływającej z Ewangelii, wskazywała w słowach powitania rodzina Olszewskich z Ełku. Jako przedstawiciele wspólnoty parafii katedralnej mówili: „Bóg daje nam do naśladowania świadków wiary i apostołów miłosierdzia – miłosiernych Samarytan z Markowej, którzy potrafili w trudnych czasach okazać nie tylko człowieczeństwo, ale też jak żyć Ewangelią, jak dokonywać wyborów” – podkreślali.
Dziękując za dar relikwii, bp Jerzy Mazur, zachęcał, aby w błogosławionej Rodzinie Ulmów odkrywać wzór i przykład dla swoich rodzin. „Naśladujmy ich w zawierzaniu siebie Bogu, byciu wiernym Mu, w dawaniu świadectwa miłości Boga i bliźniego. A także niech te relikwie przypominają wszystkim, którzy będą tutaj przybywać, że błogosławiona Rodzina Ulmów wstawia się u Boga za nami” – zachęcał zgromadzonych biskup ełcki. \
W homilii bp Stanisław Jamrozek wyjaśniał, że naprawdę stajemy się bliźnimi, kiedy potrafimy zauważyć drugiego człowieka w potrzebie, wzruszyć się, tak jak wzruszył się Samarytanin z Ewangelii i przyjść człowiekowi z konkretną pomocą. „Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc do końca, ale przynajmniej możemy udzielić pierwszej pomocy, a później skierować do tych, którzy będą mogli jeszcze w skuteczniejszy sposób zaradzić cierpieniu” – mówił hierarcha.
Biskup wskazywał, że ukrywanie Żydów podczas wojny wiązało się z ryzykiem śmierci. Przypomniał, że Polska była jedynym krajem, gdzie skazywano na śmierć ludzi, którzy w jakikolwiek sposób pomagali Żydom. „Są wartości, dla których warto życie poświęcić. Z miłości do Boga i dla drugiego człowieka. Oni zgodzili się na to. Ryzykowali i pokazali, że miłość jest większa niż nawet śmierć. Ta miłość bierze się z wiary, którą Bóg wszczepia w nasze serca, która jest naszą odpowiedzią na Jego słowo” – zauważył bp Jamrozek.
W uroczystej Mszy św. z wprowadzeniem relikwii bł. Rodziny Ulmów licznie uczestniczyła wspólnota Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa z rejonu ełckiego, które zainaugurowało 22. rok istnienia. Bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność wszystkim członkom Dzieła za dar nieustannej modlitwy, której każdego roku się podejmują.
W diecezji ełckiej relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów od 1 grudnia znajdują się również w parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku. W niedziele, 3 grudnia zostały wprowadzone także do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach.
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie w Markowej – prawdopodobnie od grudnia 1942 roku – ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. cała dziewięcioosobowa rodzina została zamordowana przez niemieckich żandarmów. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży) a następnie sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
10 września br. podczas uroczystości w Markowej cała rodzina Ulmów została beatyfikowana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.