Wprowadzenie relikwii św. Rafała Kalinowskiego
18 listopada 2011 | 14:43 | bt Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki wprowadzi relikwie św. Rafała Kalinowskiego do kościoła parafialnego w Psarskim, w dekanacie pniewskim. Uroczystość odbędzie się podczas Mszy św., której metropolita poznański będzie przewodniczył 19 listopada wieczorem, w przeddzień liturgicznego wspomnienia tego świętego.
Relikwie św. Rafała Kalinowskiego zostaną wprowadzone do wzniesionego w drugiej połowie XV w., późnogotyckiego kościoła parafialnego pw. NMP Wniebowziętej w Psarskiem. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Mariusz Marciniak, proboszcz tej niewielkiej, bo liczącej nieco ponad tysiąc wiernych parafii, relikwie zostały sprowadzone z klasztoru karmelitów bosych w Czernej, w Małopolsce, gdzie pochowany jest święty.
Natomiast w niedzielę 20 listopada relikwie św. Rafała Kalinowskiego zostaną przeniesione do kaplicy pod jego wezwaniem, która znajduje się w leżącym na terenie parafii Gnuszynie. Uroczystość odbędzie się podczas odpustu obchodzonego tego dnia, w liturgiczne wspomnienie świętego.
– Chciałbym, aby ten święty zakonnik będący również wielkim spowiednikiem i kierownikiem duchowym posiadającym niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem, był także w sposób szczególny naszym orędownikiem, skoro posiadamy kaplicę jemu poświęconą – przyznaje ks. Marciniak.
Proboszcz zaznacza też, że relikwie św. Rafała będą wystawiane zarówno w kaplicy filialnej, jak i w kościele parafialnym także podczas spowiedzi adwentowych czy wielkopostnych. – Mam nadzieję, że modlitwa przy nich przyczyni się do pogłębienia wśród parafian kultu tego świętego, a jednocześnie stanowić będzie dobre duchowe przygotowanie do sakramentu pojednania – mówi kapłan.
Urodzony w Wilnie Rafał (Józef) Kalinowski (1835-1907) brał udział w powstaniu styczniowym, po którego upadku został aresztowany przez Rosjan i zesłany na ciężkie roboty na Syberię, gdzie spędził 10 lat.
Po zwolnieniu udał się do Paryża, jako wychowawca młodego księcia Augusta Czartoryskiego, którego beatyfikował Jan Paweł II w 2003 r. W 1877 r. wstąpił natomiast do nowicjatu karmelitów bosych w Grazu w Austrii. Pięć lat później w klasztorze tego zgromadzenia w Czernej koło Krakowa złożył śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie.
Ojciec Rafał Kalinowski, nazywany „ofiarą konfesjonału”, ze względu na charyzmat spowiednika jaki posiadał, zmarł w opinii świętości 15 listopada 1907 r. Beatyfikował go Jan Paweł II w1983 r. w Krakowie, a kanonizował w 1991 r. w Rzymie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.