Drukuj Powrót do artykułu

Wręczono nagrody Benemerenti

12 stycznia 2014 | 09:58 | kos / br Ⓒ Ⓟ

Stowarzyszenie „Wiosna” – twórcy akcji „Szlachetna Paczka”, wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki (WSOWL) oraz 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy to tegoroczni laureaci nagród Benemerenti przyznawanych przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego.

Gala, podczas której ogłoszono laureatów odbyła się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie. Uroczystość połączona była z koncertem kolęd w wykonaniu zespołu „Why not” i artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

Pierwszym laureatem Benemerenti 2014 r. została Wyższa Szkoła Oficerska Wojska Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W towarzyszącej wręczeniu statuetki laudacji biskup polowy WP Józef Guzdek podkreślił, że Szkoła działa jako „spadkobierczyni tradycji oręża polskiego i uniwersalnych wartości szkolnictwa narodowego”.

„Misją uczelni jest kształcenie na najwyższym światowym poziomie oficerów Wojska Polskiego i obywateli świadomych swojej narodowej tożsamości” – napisał w laudacji bp Guzdek. Laudację odczytał Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia S.A., jednego ubiegłorocznych laureatów nagrody.

W imieniu kadry naukowej i pracowników WSOWL nagrodę odebrał płk prof. Mariusz Wiatr, rektor uczelni. – Benemerenti to wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie dla naszej uczelni. Staramy się robić to co do nas należy i nie oczekujemy z tego powodu, żadnych specjalnych podziękowań, niemniej jesteśmy zobowiązani i miło nam, że dostrzeżono nasze wysiłki – powiedział dziękując za wyróżnienie. Dodał, że grono wcześniejszych laureatów Benemerenti zobowiązuje do dalszych wysiłków na rzecz rozwoju szkolnictwa wojskowego.

Medale Milito pro Christo otrzymało czterech pracowników uczelni oraz student podchorąży z najlepszymi wynikami na roku.

Drugą statuetkę Benemerenti otrzymał 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy. W odczytanej przez nadinspektora Krzysztofa Gajewskiego laudacji biskup polowy zauważył, że lekarzy i pracowników szpitala cechuje ofiarność i profesjonalizm, a na ich pracę składa się wysiłek i ciężka praca, która „pomaga przywrócić chorym nadzieję i zdrowie” oraz „przynoszą ulgę w cierpieniu”.

– Modernizacja klinik i oddziałów, zastosowanie najnowocześniejszych technik diagnostycznych oraz procedur leczenia uczyniły z tej placówki wzorcową, wielospecjalistyczna lecznicę – podkreślił bp Guzdek.

Nagrodę Benemerenti odebrał płk dr n. med. Krzysztof Kasprzak, komendant szpitala. – Z ogromnym wzruszeniem stajemy przed państwem uhonorowani tak wielkim wyróżnieniem i piękną statuetką. Z niemniejszym wzruszeniem i dumą przekażę tę nagrodę i te słowa całej załodze naszego szpitala – powiedział. Wyraził radość, że wysiłki lekarzy, pielęgniarek i personelu szpitala zostały docenione. Zapewnił, że tak jak do tej pory, szpital będzie świadczył i pomagał potrzebującym opieki żołnierzom.

Bp Guzdek odznaczył medalem Milito pro Christo pięciu lekarzy i pracowników placówki.

Trzecim tegorocznym laureatem nagrody biskupa polowego zostało Stowarzyszenie „Wiosna”, twórcy akcji „Szlachetna Paczka”. – Ich niewielka z początku akcja, przerodziła się w wielki, ogólnopolski projekt, który połączył ponad 250 tys. potrzebujących, 150 tys. darczyńców i 10 tysięcy wolontariuszy, gotowych nieść pomoc tam, gdzie nie dociera nikt inny. Idea tej pomocy tworzy piękny pomost między tymi, którzy obdarowują a tymi, którzy są obdarowani – podkreślił bp Guzdek w laudacji odczytanej przez gen. dyw. Anatola Wojtana, zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP.

Nagrodę odebrał ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia „Wiosna”. Biskup polowy i zastępca szef Sztabu Generalnego odznaczyli ks. Stryczka oraz czterech jego współpracowników medalem Milito pro Christo.

– Księże biskupie, nie wiem czy ta nagroda jest po starej znajomości krakowskiej czy z powodu nowych osiągnięć – żartował ks. Stryczek. Szef Stowarzyszenia Wiosna podkreślił, że „szlachetność” oznacza czasem oddanie swego życia za druga osobę, dodał, że środowisko wojskowych to dobre miejsce, żeby mówić o tym rodzaju szlachetności. – Od momentu, w którym poznaliśmy ten ideał, „paczka” zaczęła działać. Przekonaliśmy się, że nasza pomoc tylko wtedy przynosi efekty, tylko wtedy działa, gdy jest połączona z braniem odpowiedzialności za tego, któremu pomagamy – podkreślił. Zauważył, że fenomenem Stowarzyszenia „Wiosna” jest to, że dzięki armii wolontariuszy połączyli się w działaniu młodzi, starsi, biedni, bogaci, mieszkańcy centrum kraju i tych z obrzeży. Dodał, że nad rozwojem Szlachetnej Paczki pracowała „armia wolontariuszy”, którzy weszli na drogę szlachetności.

Biskup polowy uhonorował medalem Milito pro Christo także cztery osoby związane z Wojskową Akademią Techniczną. Odznaczenia otrzymali prof. Julian Maj, płk Tadeusz Szczurek, prof. Jarosław Rutkowski oraz płk Stanisław Cudziło.

W spotkaniu uczestniczył Maciej Jankowski, podsekretarz w ministerstwie obrony narodowej. – Gala Benemerenti jest okazją do wyrażenia wdzięczności laureatom, a są wśród nich ci, którzy uczą, leczą i ci, którzy przypominają nam, że warto pamiętać o słabszych, gorzej radzących sobie z wyzwaniami codzienności – powiedział.

Podkreślił, że jako reprezentant ministra obrony narodowej ze szczególną dumą dostrzega i gratuluje wojskowym laureatom Benemerenti. – Nagrodzenie tych którzy uczą, leczą i przypominają o innych jest też wezwaniem, jaki kieruje do nas kapituła na rok 2014. Powinniśmy poszerzać naszą wiedzę, dbać o nasze zdrowie i zawsze pamiętać o tych, którym się gorzej wiedzie – powiedział.

– Nagroda Benemerenti to gest zauważenia, dostrzeżenia dobra i współczesnych Samarytan, dlatego kapituła wskazała na szpital wojskowy i Stowarzyszenie Wiosna, szczególnie to dzieło „Szlachetnej paczki”. To jest krótkie słowo „dziękuję”, wypowiedziane w ich kierunku, w ten piękny wieczór – mówił uzasadniając wybór laureatów bp Józef Guzdek.

Biskup polowy zwrócił uwagę, że działalność wolontariuszy Szlachetnej Paczki to przykład odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do budzenia olbrzyma, jakim są świeccy.

– Szkoła nie tylko przekazuje wiedzę, szkoła także wychowuje. Cywile patrzą na waszą szkołę z zazdrością i od was chcą się uczyć – mówił o Wyższej Szkole Oficerskiej Wojska Lądowych, trzecim laureacie Benemerenti, bp Guzdek. – Chcę podziękować za to, że właśnie w tej szkole ponad stu kapelanów zdobywało swoje szlify oficerskie i wiedzę. Potrzeba więcej szkół, które w taki właśnie sposób nie tylko przekazują wiedzę, ale i kształtują charaktery – powiedział. Dodał, że ostatnio kurs oficerski zakończył z wyróżnieniem jeden z kapelanów, służący wcześniej przez dziewięć lat w oddziałach specjalnych. Wierzę, że przyznana państwu nagroda Benemerenti będzie impulsem do tego by jeszcze lepiej służyć Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie – powiedział bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy wyraził wdzięczność także artystom występującym podczas gali oraz gen. bryg. Zygmuntowi Mierczykowi, rektorowi WAT za pomoc w zorganizowaniu gali.

Uroczystości wręczenia nagród biskupa polowego towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Why not” i artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

W uroczystości Benemerenti uczestniczyli m.in. minister Władysław Kosiniak Kamysz, gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Generalny Wojska Polskiego, gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia, gen. broni Zbigniew Głowienka, przedstawiciele inspektoratów sił zbrojnych, służb mundurowych Policji, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, rodziny wojskowe, podchorążowie WAT i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz pracownicy wojska.

Dyplom Benemerenti („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego WP został ustanowiony dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Rok temu dyplom zastąpiła pamiątkowa plakieta. Natomiast w tym roku nagrodę Benemerenti stanowi statuetka z bryłą w kształcie katedry polowej. Autorem projektu jest Irena Jermakowicz-Cieżkowicz, artystka z Wrocławia. Nagroda biskupa polowego przyznawana jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”.

Jako pierwsi w 1995 r. wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak.

Od początku istnienia wyróżnienia Benemerenti nagrodzono nim m. in. Caritas Polska, śp. gen. Marka Papałę (pośmiertnie), red. Waldemara Milewicza (pośmiertnie), dziennikarza Telewizji Polskiej, Andrzeja Przewoźnika z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (2001), Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”(2007) oraz Batalion Reprezentacyjny WP (2007). Laureatami Benemerenti są także abp Józef Kowalczyk, śp. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Muzeum Powstania Warszawskiego i WAT. W ub. roku dyplom Benemerenti otrzymali: Sztab Generalny Wojska Polskiego, Polskie Radio S.A. oraz Policja.

Tak jak w poprzednich latach, laureaci Benemerenti poza statuetką otrzymali również medal Milito pro Christo. Medal ten został ustanowiony w 2001 r., dla uhonorowania osób zasłużonych dla duszpasterstwa wojskowego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Wręczono nagrody Benemerenti

15 stycznia 2012 | 00:07 | kos / pm Ⓒ Ⓟ

Wojskowy Instytut Medyczny (WIM), sekcja św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego (PWT) oraz warszawskie Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne (WMSD) to tegoroczni laureaci nagród Benemerenti przyznawanych przez biskupa polowego WP. Uroczysta gala odbyła się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W uzasadnieniu wyróżnienia Benemerenti dla WIM biskup polowy WP Józef Guzdek podkreślił zasługi lekarzy i personelu szpitalnego w „przywracaniu zdrowia i nadziei” tysiącom pacjentów. Podkreślił również znaczenie misji naukowej prowadzonej przez kadrę Instytutu i podziękował za podejmowany trud badawczy „umożliwiający jeszcze skuteczniejszą pomoc chorym w przyszłości”.

Benemerenti w imieniu WIM odebrał jego dyrektor gen. bryg. Grzegorz Gielerak. – To wielki honor otrzymać taką nagrodę, zaszczyt, ale zarazem zobowiązanie – mówił podczas uroczystości. – Misją WIM, jest zachowywanie zdrowia i życia człowieka. W sposób szczególny otaczamy opieką żołnierzy. Ludzi, którzy swój osobisty kapitał jakim jest zdrowie i życie poświęcają Ojczyźnie i narodowi- powiedział.

Za promowanie Wojska Polskiego, ratowanie zdrowia i życia polskich żołnierzy, ofiarną służbę na rzecz chorych i cierpiących, a także za współdziałanie z duszpasterstwem wojskowym biskup polowy nadał medal Milito pro Christo 21 profesorom, lekarzom i pielęgniarkom WIM.

Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody Benemerenti dla Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego oraz sekcji św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie za: „trud formowania umysłów, charakterów, serc i sumień przyszłych kapelanów” oraz za „przygotowywanie alumnów do głoszenia Ewangelii oraz dialogu ze współczesnym światem”. Wyróżnienia odebrali ks. dr Wojciech Bartkowicz, rektor WMSD i ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina prorektor PWT, kierownik sekcji św. Jana Chrzciciela.

„Dla każdego wykładowcy, rektora największą radością jest usłyszeć o swoim absolwencie: mamy dobrego księdza, mamy mądrego kapelana, który niesie nam inny świat. Niech więc Ci nasi absolwenci, kapelani ordynariatu polowego przysparzają chwały Bogu i służą dobru Ojczyzny” – powiedział ks. prof Pawlina. Medalem Milito pro Christo wyróżniono 8 duchownych WMSD i PWT. Obecnie w ordynariacie polowym posługę pełni 23 absolwentów WMSD a kolejnych 9 przygotowuje się do przyszłej służby wśród żołnierzy.

Za „upowszechnianie idei duszpasterstwa wojskowego w wojsku, dziękując za dostrzeganie w kapelanach przyjaciół żołnierza i lekarzy wojskowego ducha” biskup Guzdek przyznał medal Milito pro Christo byłemu Szefowi Sztabu Generalnego WP, gen. broni Henrykowi Szumskiemu.

"Historia ordynariatu polowego to odbudowa wiary i więzi wojska z Kościołem – powiedział gen. Szumski. – To historia kształtowania wartości jakże ważnych w życiu każdego żołnierza i społeczności wojskowej. Tę historię wiary, więzi i wartości budowali ordynariusze polowi i kapelani w jednostkach instytucjach, jednostkach, poligonach, misjach wojskowych, za to należy im się ogromny szacunek" – podkreślił b. szef Sztabu Generalnego WP.

W uroczystości wręczenia nagród Benemerenti uczestniczyli m. in. sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, Szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, wdowa po ostatnim prezydencie Polski na uchodźstwie, Karolina Kaczorowska. Obecni byli generałowie WP, dowódcy rodzajów sił zbrojnych uczelni wojskowych, przedstawiciele instytucji wojskowych.

– Kiedy myślimy o wojsku wyobrażamy sobie dobrze wyszkolonego i wyposażonego żołnierza, niosącego pomoc nie tylko podczas wojny, ale i w czasie pokoju – mówił na zakończenie koncertu bp Guzdek. – Obok żołnierza po jednej jego ręce jest lekarz, po drugiej kapelan. Żołnierz potrzebuje wsparcia przez lekarza i przez księdza. Bo jeśli ciało słabe potrzebny jest lekarz, a jeśli słabnie duch potrzebny jest kapłan by wlać nadzieję, by powiedzieć mu: „nie wolno tracić nadziei w to, że dobro zwycięża” – powiedział.

Dyplom Benemerenti („dobrze zasłużonym”), ordynariatu polowego WP został ustanowiony dekretem biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawany jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Jako pierwsi – w 1995 r. – wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak.

Dyplomy Benemerenti otrzymali m.in. śp. gen. Marek Papała (pośmiertnie), śp. red. Waldemar Milewicz, dziennikarz TVP, Andrzej Przewoźnik, Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, kard. Stanisław Dziwisz, Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Batalion Reprezentacyjny WP.

Laureatami Benemerenti są także abp Józef Kowalczyk, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ubiegłym roku wyróżnienie to otrzymali: Wojskowa Akademia Techniczna, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

W tym roku nagroda Benemerenti przyjęła nową formę. Laureaci odbierali z rąk biskupa polowego oprawioną, mosiężną plakietę z wizerunkiem katedry polowej i logiem ordynariatu polowego. Dotychczas wręczane były ozdobne dyplomy i szklane puchary. Jak w poprzednich latach laureaci poza wyróżnieniem Benemerenti otrzymali również medal Milito pro Christo.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.