Wręczono Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka
19 czerwca 2024 | 08:00 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Łukasz Krupski, Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki oraz Wydawnictwo Biały Kruk to laureaci tegorocznej, 77 Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Uroczysta gala odbyła się w Hotelu Belotto w Warszawie. To najstarsza niepaństwowa nagroda, przyznawana od 1947 roku, za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich.
Kamil Sulej, prezes stowarzyszenia Civitas Christiana, witając zebranych podkreślił, że o doniosłości tej nagrody przekonują jej laureaci, którzy swoją twórczością i zaangażowaniem na rzecz drugiego świadczą o wierności wartościom chrześcijańskim i patriotycznym. Zaznaczył, że ukazywaniem tych najważniejszych wartości – miłości do ojczyzny i Kościoła – cechował się Włodzimierz Pietrzak.
Nagrody wręczali nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego bp Michał Janocha (przewodniczący Kapituły Nagrody) oraz Kamil Sulej, prezes stowarzyszenia Civitas Christiana.
Za wybitną twórczość rzeźbiarską, będącą owocem wiary i talentu, świadectwo troski o piękno oraz pielęgnowanie doświadczenia sacrum w sztuce wyróżniony został Łukasz Krupski.
Laudację wygłosił dr Adam Górniak z UW. Omawiając bogatą twórczość Łukasza Krupskiego podkreślił różnorodność jej form – są to nie tylko rzeźby, ale też rysunek, fotografika, dokonania literackie czy prace naukowe. Sama twórczośc rzeźbiarska cechuje się różnorodnością co do formy i wielkości. Wśród przykładów wymienione zostały płaskorzeźby drogi krzyżowej dla archikatedry św. Jana w Warszawie.
– Tematykę twórczości spajają wątki humanistyczne, też ewangelicznego humanizmu – podkreślił mówca, dodając, że twórczość Łukasza Krupskiego jest „poszukiwaniem logosu, poszukiwaniem i próbą uchwycenia logosowego wymiaru rzeczywistości, na tyle miarodajnego, by móc go przekazać innym”.
Łukasz Krupski dziękując za wyróżnienie podkreślił, że traktuje je jako rodzaj zobowiązania na przyszłość, przede wszystkim w obszarze wartości chrześcijańskich. Składając wyrazy wdzięczności swojej rodzinie, zwłaszcza rodzicom a szczególnie małżonce, podkreślił, że najważniejsze jest wzrastanie w miłości. „Jest moim marzeniem i pragnieniem, by moja rzeźba była kształtem miłości” – powiedział.
Za rzetelną działalność na rzecz polskiej kultury, ofiarną pracę edukacyjno-wydawniczą, a w szczególności niestrudzone upowszechnianie wiedzy o polskiej historii oraz narodowej i religijnej tożsamości Kapituła przyznała nagrodę Wydawnictwu Biały Kruk.
Laudację wygłosił prof. Wojciech Roszkowski. „Mamy dziś do czynienia z ofensywą antycywilizacji i powstrzymywanie tej ofensywy stanowi ważne zobowiązanie dla ludzi, którzy naprawdę wierzą” – powiedział historyk, omawiając rozwój i profil nagrodzonego wydawnictwa, skupiając się zwłaszcza na przyświecające mu wartości.
Nagrodę odebrała wiceprezes Jolanta Sosnowska. „To nagroda dla nas ogromnie ważna, gdyż Włodzimierza Pietrzak jest kimś, kto jak nasze wydawnictwo wierny jest zasadzie Bóg Honor Ojczyzna” – powiedziała. „Wiemy jakie są dziś trudności zarówno z propagowaniem i wyznawaniem wartości katolickich, patriotycznych, ale sursum corda, z Boża pomocą uda nam się zwyciężyć” – dodała.
Nagrodą uhonorowano także Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki – w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci duszpasterza ludzi pracy – za konsekwentnie realizowaną misję upamiętnienia Jego postaci i nauczania społecznego oraz wytrwałe budowanie żywego, międzypokoleniowego pomnika błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
W laudacji dr Ewa Czaczkowska z UKSW podkreśliła wyjątkowość laureatów, omawiając historię instytucji, sięgającą czasu porwania i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Podkreśliła, że była to działalność spontaniczna, oddolna, wolontariacka, społeczna, przy asystencji władzy kościelnej. Podkreśliła rolę ówczesnego proboszcza, prałata Boguckiego. W prace przez te 40 lat zaangażowanych było setki osób. Wskazała także, że nagrodzone instytucje „wyrosły z realizacji dwóch wielkich wartości, które stanowiły moralny trzon życia i działania bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wierność i solidarność.
Nagrodę odebrali kustosz ks. Marcin Brzeziński i manager Ośrodka Paweł Kęska. Ks. Brzeziński dziękując za wyróżnienie podkreślił, że przyjmuje je w imieniu setek osób, które stoją za dobrem, jakie stanowią obie instytucje, wymienił prałata Boguckiego, któremu dedykował nagrodę.
Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II „wstecz” i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość
Paweł Kęska wskazał na konieczność przekazywania tych wartości i misji obu instytucji ludziom młodym. Podkreślił także, że wyjątkowe jest to, iż w tym muzeum rolą przewodnika jest opowiadanie historii o prawdzie, wolności i wartościach bliskich bł. ks. Popiełuszce.
Spotkanie poprowadził Tomasz Wolny.
Kapitułę nagrody tworzą: bp Michał Janocha, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, były przewodniczący Rady bp Wiesław Mering, ks. Dariusz Wojtecki, asystent krajowy „Civitas Christiana”, Sławomir Józefiak przewodniczący Rady Nadzorczej „Civitas Christiana” oraz Kamil Sulej prezes Zarządu stowarzyszenia i Maciej Szepietowski prezes Fundacji Civitas Christiana.
Tylko w latach 1948-1984 przyznano 302. Pietrzakowe nagrody. W gronie laureatów są wybitni Polacy, m.in. Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, Ernest Bryll, ks. Jan Twardowski, Henryk Mikołaj Górecki, abp Ignacy Tokarczuk, abp Kazimierz Majdański, a także instytucje i wyjątkowe miejsca, np. Jasna Góra, Centrum Myśli Jana Pawła II czy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” to ogólnopolska organizacja formacyjno-edukacyjna, przygotowująca katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego pasterzami. W świetle wartości i zasad katolickiej nauki społecznej stowarzyszenie wypełnia misję w sferze kultury i edukacji, rodziny i pracy.
Gala wręczenia 77. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka odbędzie się 18 czerwca w dawnym Pałacu Prymasowskim (hotel Bellotto) w Warszawie o godz.18.00. Wydarzenie będzie w całości transmitowane na kanale YT „Civitas Christiana TV”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.