Wręczono statuetki „Lubuski Samarytanin”
18 października 2024 | 20:13 | kk | Przytoczna Ⓒ Ⓟ
We wspomnienie św. Łukasza, patrona służby zdrowia bp Tadeusz Lityński wręczył statuetki „Lubuski Samarytanin”. To nagroda dla osób i instytucji, które podejmują przykładną, bezinteresowną i holistyczną służbę wobec chory i cierpiących. To już szósta edycja tej nagrody.
Co roku gala wręczenie nagród odbywa się w innej miejscowości. W tym roku statuetki wręczono w Gminnym Ośrodku Kultury w Przytocznej. Warto pokazać piękne oblicze człowieka, który niesie człowiekowi choremu nadzieję, a to jest przecież wpisane w misję Chrystusa. To właśnie robił biblijny Samarytanin – podkreślił bp Tadeusz Lityński.
Wśród instytucji, stowarzyszeń i placówek medycznych w tym roku nagrodzono Stowarzyszenie Ośrodek Integracji Społecznej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży „Anastasis”.
W kategorii „pracownik służby zdrowia nagrodzono”: Bożenę Osińską – wieloletnią dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala SP ZOZ w Nowej Soli oraz Marzennę Plucińską, która od 2001 roku kieruje Działem Chorób Wewnętrznych w Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Nowej Soli.
Natomiast wśród wolontariuszy statuetkę otrzymała Janina Opiekunko – wolontariuszka w Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. oraz Stanisława Tłuczek – emerytowana pielęgniarkę z Nowej Soli i wolontariuszką Caritas.
Nagroda jest uhonorowaniem, ale też promocją bezinteresownej i całościowej służby względem osób chorych i cierpiących. – Chcemy dziś pokazać opinii publicznej osoby o przepięknych sercach oddanych bliźnim. Aby były też takim wskazaniem dla innych, że nie tylko technologia i wiedza medyczna jest ważna, ale najważniejsze jest spotkanie z osobą chorą i cierpiącą – podkreśla ks. Tomasz Duszczak, duszpasterz chorych i służby zdrowia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W imieniu Stowarzyszenia Ośrodek Integracji Społecznej nagrodę odebrał ks. Leszek Kazimierczak. – To nie jest nagroda dla mnie, czy wiceprezesa, ale dla 85 osób, które każdego poranka stają przy łóżkach, albo siadają za biurkiem, chcąc być z tymi którzy przeżywają jesień swojego życia – mówił ks. Kazimierczak, prezes Stowarzyszenia i wieloletni proboszcz parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze. – My jesteśmy przy nich, aby zapewnić przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, miłości i obecności – dodaje.
Główną formą działalności placówki działającej przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze jest systematycznie rozbudowywany stacjonarny oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy z łóżkami dla osób wymagających całodobowej opieki. Korzystają z niej głównie osoby z ograniczoną sprawnością i samodzielności w wyniku utraty zdrowia, pacjenci po nagłych incydentach neurologicznych i zakończonej hospitalizacji, czy chorzy w stanach ciężkich.
Z kolei Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży „Anastasis” powstało, aby pomagać młodym ludziom uzależnionym od narkotyków. Dzieje się to w ośrodku w Strychach oraz hostelu readaptacyjnym w Gorzowie Wlkp. – Dzisiejsza nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie i powód do domu, a zarazem motywacja do dalszej pracy, która jest naszą misją – mówiła Elżbieta Kalamus, kierownik ośrodka w Strychach. – Jesteśmy stowarzyszeniem katolickim, jedynym w województwie, które leczy młodzież uzależnioną od narkotyków. Młodzież bardzo często pogubiona i odepchnięta od społeczeństwa – dodała.
Kandydatów do nagrody przedstawia kapituła nagrody. W jej skład wchodzą, którzy w województwie lubuskim i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odpowiadają za ochronę zdrowia, a także kapelani rejonowi.
Do tej pory we wszystkich sześciu edycjach wręczono 36 statuetek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.