Wręczono wyróżnienia Benemerenti
12 stycznia 2020 | 10:26 | kos / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dowództwo Garnizonu Warszawa, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostali tegorocznymi laureatami wyróżnień Benemerenti Ordynariatu Polowego. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w auli Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Benemerenti jest przyznawanym od 25 lat, dorocznym wyróżnieniem przyznawanym przez Ordynariat Polowy od 1995 r.
Dowództwo Garnizonu Warszawa zostało docenione m.in. „za kształtowanie postaw patriotycznych żołnierzy”, „organizowanie uroczystości państwowych, wojskowych i religijnych” oraz „współpracę z wieloma instytucjami w kraju i za granicą”. Statuetkę z rąk biskupa polowego Józefa Guzdka odebrał gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Generał zwrócił uwagę, że Dowództwo Garnizonu Warszawa kojarzy się wielu osobom wyłącznie z funkcją reprezentacyjną, a przecież pod jego komendą znajdują się jednostki odpowiedzialne także za łączność, ochronę, transport i logistykę. – Proszę pozwolić mi podziękować moim podwładnym z DGW oraz jednostek podległych dowództwu za ich codzienną służbę, która stała się podstawą tego wyróżnienia – powiedział.
Laureatowi Benemerenti towarzyszy także wyróżnienie medalem „Milito pro Christo”. Podczas gali oprócz gen. dyw. Roberta Głąba uhonorowani zostali nim oficerowie i pracownicy DGW: płk Witold Lipiński, mjr Dominik Sierzputowski, kpt. Przemysław Dębiec, st. chor. sztab. Adam Wronecki i Agnieszka Umlak.
Drugim wyróżnionym tego wieczoru laureatem Benemerenti zostało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jak podkreślono w laudacji Centrum zostało uhonorowane za „działania na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i obronności kraju” oraz „troskę o nieustanne podnoszenie kwalifikacji”. Wyróżnienie odebrał szef Centrum, gen. bryg. Karol Molenda. Medalem „Milito pro Christo” biskup uhonorował także Jacka Rychlicę, Dariusza Kwiatkowskiego, Adama Piotrowskiego oraz Pawła Dziubę. Gen. bryg. Karol Molenda powiedział, że służba specjalistów ochrony cyberprzestrzeni nie jest powszechnie znana i jest mało widoczna. – Tym wyróżnieniem została doceniona nasza praca, zaangażowanie i działanie, w którym siła intelektu jest ważniejsza niż siła mięśni. To ogromny zaszczyt, że mogę reprezentować Centrum, jak i jednostki podległe, z którymi działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i budowania bezpiecznych rozwiązań teleinformatycznych – powiedział.
1200 złotych kary dla działacza Fundacji Pro – Prawo do Życia za obronę nienarodzonych
Kolejnym laureatem zostało Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które doceniono „za profesjonalne przygotowywanie żołnierzy i pracowników do służby poza granicami państwa”, „organizowanie kursów obserwatorów wojskowych” oraz „kultywowanie tradycji Polskich Kontyngentów Wojskowych”. Statuetkę odebrał płk Paweł Chabielski, komendant Centrum. Wraz z nim medal „Milito pro Christo” otrzymali: mjr Radosław Zdanowicz, mjr Andrzej Szostak, sierż. Jan Radomski i kpt. Katarzyna Żabkowska (nieobecna podczas gali, pełniąca misję poza granicami kraju).
Płk Paweł Chabielski przypomniał, że w ubiegłym roku Centrum obchodziło 30 lat działalności. – To wyróżnienie jest zwieńczeniem naszych wieloletnich wysiłków w aspekcie rozwoju i wsparcia globalnego bezpieczeństwa– powiedział płk Chabielski dziękując za wyróżnienie. Podkreślił, że Centrum kształci nie tylko żołnierzy i pracowników wojska, ale jest ważnym ośrodkiem przygotowującym obserwatorów wojskowych ONZ. Podziękował za dostrzeżenie i docenienie pracy działalności Centrum.
Czwartym laureatem została Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, wyróżniona „za ofiarną służbę ratowania ludzkiego życia”, „wytrwałe poszukiwania zaginionych” oraz „profesjonalne zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego”. Nagrodę bp Guzdek wręczył dyrektorowi Maciejowi Zawadzkiemu. Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa podkreślił, że w 14 centrach na polskim wybrzeżu od granicy z Niemcami po granicę z Rosją trwa nieustanny dyżur Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, aby każdy kto potrzebuje pomocy otrzymał ją w odpowiednim czasie. – To wspaniałe wyróżnienie jest dla nas motywacją do dalszego działania w kolejnych latach – powiedział Maciej Zawadzki dziękując za wyróżnienie. Medale „Milito pro Christo” otrzymali Bogdan Capała, Mirosław Tarkowski, Krzysztof Walasek oraz Leszek Krogulec.
Listy do uczestników uroczystości skierowali premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef rządu podkreślił, że przyznawana od dwudziestu pięciu lat nagroda Benemerenti posiada długą tradycję i ugruntowaną renomę. „Wiemy, że siła wojska tkwi nie tylko w umiejętnościach bojowych, lecz także w harcie ducha. Za postawę, która tego ducha umacnia, która jest wzorem poświęcenia i służby na rzecz obywateli i polskiego państwa, serdecznie wszystkim laureatom dziękuję”, napisał premier.
Biskup Józef Guzdek podkreślił, że w tym roku główną intencją w doborze laureatów Benemerenti jest chęć dostrzeżenia i wskazania tych, którzy pozostają w cieniu, a ich służba i pracą często są niedostrzegane. – Nauczymy się tych ludzi dostrzegać, nauczmy się ich doceniać. Bądźmy chórem, który głośna woła, że dobro i szlachetność są dominantą. Zło trzeba wykorzenić, walczyć z nim, ale trzeba dostrzegać moc dobra – przekonywał. Podziękował za przybycie wszystkim gościom, a gen. bryg. Tadeuszowi Szczurkowi, rektorowi WAT za umożliwienie organizacji gali Benemerenti w sali Klubu WAT.
W uroczystej gali uczestniczyli m.in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, gen. Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, generałowie, oficerowie i żołnierze WP, laureaci Benemerenti z poprzednich lat, kapelani, podchorążowie WAT, pracownicy Kurii Ordynariatu Polowego oraz sympatycy duszpasterstwa wojskowego.
Nagroda Benemerenti („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego została ustanowiona dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawana jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”.
Jako pierwsi, w 1995 r., wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak. W ubiegłym roku Benemerenti otrzymali Archidiecezja Warszawska oraz Wojska Inżynieryjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.