Biskup z Syrii gościł we Wrocławiu
24 czerwca 2017 | 11:10 | Wrocław / rk / mz Ⓒ Ⓟ
O sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz o możliwości pomocy tym, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych, rozmawiali w sobotę rano w rezydencji biskupów wrocławskich abp Józef Kupny oraz bp Antoine Chbeir, pochodzący z Libanu maronicki biskup katolickiej diecezji Latakia w Syrii.
Jak opowiadał gość metropolity wrocławskiego, jego diecezja nie ucierpiała tak mocno podczas wojny jak np. okolice Aleppo. Toczące się tam walki sprawiły jednak, że większość osób uciekających przed działaniami wojennymi znajdowało i znajduje schronienie na terenie, na którym posługuje bp Chbeir. Wspomniał przy tym, że cierpienia dotykają cały naród syryjski, nie tylko chrześcijan. Podkreślał też, że tamtejsze społeczeństwo jest bardzo tolerancyjne. Tłumaczył także, że przyszłość jego kraju wciąż nie jest pewna.
– Przyczyną wojny w Syrii jest terroryzm, który znajduje się w Europie – zauważył hierarcha – Statystyki mówią, że w walkach u boku Państwa Islamskiego straciło życie ponad 50 tys. Europejczyków. To pokazuje, że przyczyny wojny nie wyczerpały się i nie wiemy, w którym kierunku wszystko się rozwinie – dopowiedział.
Czytaj także: W archidiecezji warszawskiej gotowość do współpracy ws. korytarzy humanitarnych
Hierarcha z Latakii opowiadał także o trudnej sytuacji materialnej Syryjczyków. „Przeciętna rodzina musi przeżyć za ok. 40 euro miesięcznie. Problemy pojawiają się kiedy ktoś zachoruje, bo w przypadku raka lub konieczności operacji na sercu koszty leczenia wynoszą ok. 3 tys. euro. Dlatego liczymy na pomoc z Europy” – mówił bp Chbeir. Dziękował również za pomoc Kościoła w Polsce, chwaląc inicjatywę odbudowy i wyposażenia szpitala w Aleppo, zainicjowaną przez abp Kupnego. „Tylko osoby, które mają Ducha Bożego są w stanie podejmować tego rodzaju inicjatywy. Nikt z nas nie jest biskupem tylko dla swojej diecezji. Jesteśmy biskupami dla całego Kościoła.” – mówił.
Rozmawiając o pomocy poszkodowanym biskup z Syrii wspomniał o różnych projektach, realizowanych na terenie jego diecezji, opowiadając o tysiącach rodzin, które zostały objęte opieką, począwszy od opłacenia czynszu za wynajmowane dla nich mieszkania poprzez opłacenie lekarstw i żywności aż do projektów edukacyjnych. Hierarcha zaznaczył, że bardzo leży mu na sercu edukacja dzieci i młodzieży. „Ogromna liczba najmłodszych jest analfabetami, przez co stanowią łakomy kąsek dla terrorystów. Chciałbym by mieli oni możliwość nauczania się przynajmniej jednego języka obcego i dzięki temu mogli korzystać z osiągnięć waszych społeczeństw” – mówił.
Czytaj także: O. Ibrahim Alsabagh w Warszawie o sytuacji w Aleppo
Metropolita wrocławski dziękując za możliwość spotkania, zapewnił o stałej pamięci Kościoła na Dolnym Śląsku o braciach i siostrach z Bliskiego Wschodu. „To nie tylko pamięć w modlitwie w Waszej intencji, ale także konkretna pomoc materialna – powiedział abp Kupny. – Nie stawiamy tutaj żadnych granic, tzn. kiedy uda się odbudować i wyposażyć szpital będziemy starali się pomóc także w kolejnych projektach” – dodał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.