Wrocław: bp Dec przewodniczył Mszy żałobnej w intencji śp. Szczepana Siekierki, żołnierza AK
23 stycznia 2021 | 17:04 | ako | Wrocław Ⓒ Ⓟ
– „Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka.” (Mdr 3,1-2). Drogi panie Szczepanie, byłeś tu na ziemi mężem sprawiedliwym. Bolałeś nad każdym skrzywdzonym człowiekiem. Doświadczałeś gorzkich owoców kłamstwa, zwłaszcza historycznego i ideologicznego. Byłeś wrażliwy na wszelką niesprawiedliwość – mówił bp Ignacy Dec. Biskup senior diecezji świdnickiej 23 stycznia sprawował Mszę św. żałobną w kościele p.w. NMP Matki Kościoła we Wrocławiu w intencji śp. Szczepana Siekierki działacza kresowego, żołnierza Armii Krajowej.
– Stałeś się wyjątkowym kustoszem pamięci zbrodni, dokonanych na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Byłeś orędownikiem pojednania polsko – ukraińskiego, ale pojednania opartego na fundamencie wiary katolickiej, gdzie przebaczenie jest możliwe dopiero po przyznaniu się do grzechu, pokucie i obietnicy poprawy – mówił bp Dec.
Podczas homilii biskup przypomniał słowa wypowiedziane przez Szczepana Siekierkę podczas 26. pielgrzymki Kresowiaków na Jasna Górę, w niedzielę, 5 lipca 2020 r. – „Ja, moja mamusia z młodszym rodzeństwem, cudem zostaliśmy ocaleni przez sąsiadów ukraińskich, którzy nas chronili i uprzedzali, żebyśmy uważali, bo będą mordy. Mnie szczególnie strzeżono wtedy przez znajomych, bo wiedzieli, że jestem żołnierzem Armii Krajowej. Powiedziałem wtedy moim sąsiadom ukraińskim, jak wyjeżdżałem, że będę o nich pamiętał. O tym pamiętam do dnia dzisiejszego i w latach 80, jak nastąpiła lekka odwilż polityczna, zająłem się tym tematem i zorganizowaliśmy Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów – Misja Pojednania i Pokuty.
Szczepan Siekierka urodził się w 1928 roku w Toustobabach, w powiecie podhajeckim, w województwie tarnopolskim. W czasie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego wielokrotnie ocierał się o śmierć. W 1944 roku przesiedlony na tzw. Ziemie Odzyskane. Był inicjatorem i prezesem Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów (SUOZUN) z siedzibą we Wrocławiu. Stowarzyszenie od lat współpracuje z IPN Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a w 2017 r. otrzymało Nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej przyznawaną przez Prezesa IPN.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.