Drukuj Powrót do artykułu

Wrocław: grekokatolicy modlili się za śp. kard. Glempa

25.01.2013 , pab Ⓒ ℗

W greckokatolickiej katedrze we Wrocławiu ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej bp Włodzimierz Juszczak przewodniczył Boskiej Liturgii (Eucharystii) w intencji kard. Józefa Glempa. Zmarły 23 stycznia Prymas-senior był w okresie komunizmu delegatem dla obrządku greckokatolickiego w Polsce z uprawnieniami ordynariusza.

W 1981 r. kard. Glemp niedługo po objęciu urzędu prymasowskiego wyznaczył dwóch wikariuszy generalnych dla wiernych obrządku greckokatolickiego. Dla Polski południowo-wschodniej został nim proboszcz w Legnicy ks. mitrat Jan Martyniak, obecnie metropolita przemysko-warszawski, natomiast dla Polski północnej mianował ówczesnego prowincjała bazylianów w Polsce o. Jozafata Romanyka.

Biuro prasowe diecezji wrocławsko-gdańskiej przypomina, że Prymas Polski rozpoczął dialog i pojednanie polsko-ukraińskie. W roku 1987 kardynał Lubacziwskyj z ramienia UKGK i kardynał Józef Glemp z ramienia Kościoła katolickiego w Polsce wymienili deklaracje o wzajemnym przebaczeniu. W roku następnym kard. Józef Glemp zaprosił do Polski greckokatolickich hierarchów z całego świata na uroczyste obchody Jubileuszu 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej, które odbyły się w Częstochowie.

Kard. Glemp obowiązki ordynariusza dla grekokatolików pełnił do roku 1991, kiedy po 45 latach decyzją Stolicy Apostolskiej została odnowiona greckokatolicka diecezja przemyska, a jej biskupem został ks. Jan Martyniak.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.