Drukuj Powrót do artykułu

Wrocław: kapituła kolegiacka Świętego Krzyża ma nowego prepozyta i dziekana

14.09.2018 , xrk, Wrocław Ⓒ ℗

Abp Józef Kupny dokonał kanonicznej instalacji prepozyta i dziekana Kapituły Kolegiackiej Świętego Krzyża, wzywając, by wiernie wypełniali powierzone im obowiązki. Następnie metropolita wrocławski mianował nowych kanoników gremialnych oraz przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji święta kapituły.

Miejsce zmarłego kilka miesięcy temu prepozyta ks. Czesława Mazura zajął dotychczasowy dziekan kapituły ks. Wacław Kuriata. Nowym dziekanem zaś został ks. Marek Dutkowski. Kapłani w obecności hierarchy złożyli wyznanie wiary, przyrzekając że będą zgodnie ze statutem kapituły i własnym sumieniem wypełniać nowe obowiązki oraz wspierać modlitwą, słowem i działaniem Ojca Świętego jak i pasterzy diecezji. Abp Józef Kupny mianował również trzech kanoników gremialnych: ks. Krzysztofa Boreckiego, ks. Jana Pawliszyna i ks. Czesława Majdę.

Ostatni z nowo mianowanych kanoników w homilii zwrócił uwagę na znaczenie krzyża w życiu człowieka wierzącego. Przypomniał, że bez względu na to w jaki sposób na ten znak zbawienia będzie patrzył świat, ludzie wierzący mają być świadkami tego, że dla nich krzyż to znak nadziei i nieskończonej miłości Boga do człowieka. – Krzyż nie tylko łączy niebo z ziemią, człowieka z Bogiem, ale łączy także człowieka z drugim człowiekiem – mówił kaznodzieja, dodając, że przez krzyż człowiek poznaje miłość, która zwycięża śmierć. – Bez Boga krzyż nas przygniata. Z Bogiem daje pokój, radość i zbawienie – tłumaczył ks. Majda.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.