Wrocław: katecheci o ekologii
24 lutego 2018 | 11:06 | Wrocław / xrk | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Trzeba zmieniać myślenie na temat ekologii i przestać o niej mówić językiem technokratycznym – usłyszeli katecheci z archidiecezji wrocławskiej, przeżywający dziś wielkopostny dzień skupienia.
Po Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik ponad 200 osób katechizując w dolnośląskich szkołach zebrało się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminariom Duchownego, gdzie wysłuchali m.in. prelekcji ks. dr Rafała Kowalskiego nt. duszpasterskiego wykorzystania encykliki „Laudato Si`” oraz wydanego kilkanaście tygodni temu Listu biskupów metropolii wrocławskiej w trosce o jakość powietrza.
– Ostatnio możemy odnieść wrażenie, że największe wyzwanie w walce ze smogiem to wyzwanie technologiczne, prawne, medyczne czy naukowe – zauważył prelegent, dodając, że środki społecznego przekazu informując o zanieczyszczeniu powietrza koncentrują się na działaniach w obszarach takich, jak: zdrowie, ekonomia, technologia czy zmiana przepisów. – Tymczasem główny problem, z jakim powinniśmy się zmagać to problem ludzkich serc i umysłów – podkreślił ks. Kowalski.
Dodał, że potrzebna jest ogromna praca nad zmianą ludzkiego myślenia. Przytoczył przy tym fragment listu dolnośląskich biskupów, że „zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów”.
Katecheci otrzymali także materiały i gotowe konspekty katechez przygotowane przez Fundację Obserwatorium Społeczne wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dzięki którym będą mogli przeprowadzić zajęcia podczas lekcji katechezy na temat moralnych aspektów działań proekologicznych. Aktualnie w ramach projektu „Nie zabijaj – w trosce o wspólny dom” trwają prace nad stworzeniem portalu internetowego, na którym zainteresowani będą mogli znaleźć m.in. audycje radiowe, materiały multimedialne i niezbędne informacje, które będzie można wykorzystać podczas spotkań formacyjnych w parafiach i na katechezie, formując wiernych w kierunku działań na rzecz ochrony środowiska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.